Cumhurbaşkanı Danışmanı Oğan kendisini 'kamu hukukçusu' ilan etti

Cumhurbaşkanı Danışmanı Oğan kendisini 'kamu hukukçusu' ilan etti
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Danışmanı Ayhan Oğan, AYM üyeleri için "Hukuk fakültesi okuyarak hukukçu olunsaydı AYM üyeleri olurdu" diyerek kendisini "kamu hukukçusu" ilan etti. Oğan'ın uzaktan eğitim sosyoloji diplomasını da paylaşması sosyal medyada tiye alındı.

Artı gerçek - Yargıtay'ın tutuklu vekil Can Atalay için hak ihlali kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması ve Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi için Meclis'e bildirim göndermesinin ardından ortaya çıkan anayasal kriz tartışma yaratmaya devam ediyor. Hukukçular, Yargıtay'ın kararını "Hukuk tarihinde görülmemiş bir skandal" olarak değerlendirirken Cumhurbaşkanı danışmanları ise AYM üyelerini hedef alıyor.

'AYM YARGISAL AKTİVİTEDE BULUNAMAZ' DEDİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum'un dünkü açıklamasında AYM'yi "yargısal aktivizm" yapmakla suçlamasının ardından bugün de hukuk alanında akademik bir geçmişi olmayan Cumhurbaşkanı Ayhan Oğan bir açıklama yaptı. Oğan yargı hiyerarşisinde en üst yetkili mahkemenin Yargıtay olduğunu belirterek "AYM yargısal aktivitede bulunamaz. Esas itibarıyla AYM kanunların anayasaya uygunluğunu şeklen denetleme yetkisi dışında yargı yetkisi yoktur" dedi.

CHP'Lİ GÜNAYDIN'DAN DİPLOMA ELEŞTİRİSİ

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın Oğan'ın bu açıklamasına "Hukuk fakültesi birinci sınıfi bitirmiş adam yazmaz" diyerek şöyle tepki gösterdi:

"Diyor ki: 'Yargı hiyerarşisinde en üst yetkili mahkeme Yargıtay’dır'... Bu hükmü okuyunca hukuk fakültesi birinci sınıfı bitirmiş adam bunu yazamaz. Döndüm arkadaşın müktesabatına baktım. Kayseri Endüstri Meslek Lisesi'ni bitirdikten sonra eğitim fakültesine girmiş, ikinci sınıftan orayı da terk etmiş. Ama arkadaş görüyorsunuz hukuk konusunda ahkam kesme konusunda kendisini üst düzey otorite sayıyor. Bir siyasetçinin hukuk konusunda bilmeden konuşmaması gerektiğine bir örnek vermek gerekirse bunu da verelim. Önemsediğim için söylemiyorum kişi olarak. Bunlar AKP yöneticilerinin tavırları."

UZAKTAN EĞİTİM SOSYALOJİ DİPLOMASINI PAYLAŞTI

Oğan, bu eleştiri üzerine yeni bir paylaşım yaparak, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'nden aldığı sosyoloji diplomasını paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

"Son 10 yılda, 150'den fazla ulusal ve uluslararası konferansları bizzat organize ettim, yönettim. 200'den fazla TV canlı yayınına katıldım. Hukuk Fakültesi okuyarak hukukçu olunsaydı AYM üyeleri olurdu, Türk Milleti adına kamu hukukçusuyum."

Oğan'ın bu paylaşımı ise sosyal medyada gündem oldu ve kullanıcılar tarafından tiye alındı.

O paylaşımlar şöyle:

ekran-goruntusu-2023-11-09-234915.jpg

ekran-goruntusu-2023-11-09-235006.jpg

ekran-goruntusu-2023-11-09-235118.jpg

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar