DEM Parti'yi karalayarak istifa etmişti: Birecik Belediye Başkanı Begit meclis toplantısında protesto edildi

Birecik Belediye Başkanı seçildikten kısa bir süre sonra DEM Parti'den istifa eden Mehmet Begit, katıldığı ilk Urfa Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında DEM Partili meclis üyeleri tarafından protesto edildi.

URFA - Yerel seçimlerde DEM Parti'den Birecik Belediye Başkanı seçilen ancak 29 Nisan’da istifa eden Mehmet Begit'e tepkiler sürüyor. DEM Partili Meclis üyeleri, Urfa Büyükşehir Belediyesi'nin temmuz ayı olağan toplantısı üçüncü oturumuna katılan Begit’i protesto etti.

'HALKIN İRADESİNE SIRTINI DÖNENLERİ PROTESTO EDİYORUZ'

İlk defa büyükşehir meclis toplantısına katılan Begit’i protesto eden meclis üyeleri adına konuşan Urfa Büyükşehir Belediyesi DEM Parti Meclis Eşsözcüsü Gülşen Özer, “Herkesi selamlıyoruz. Ancak burada irade gaspı edenleri, halkın iradesine sırt dönenleri, bunu yaptıktan sonra buraya gelen şahsı selamlamıyor ve protesto ediyoruz” dedi.DEM Partili Meclis üyeleri, Özer’in sözlerini uzun süre alkışlayarak, ses çıkarma eylemi yaptı.

'HALK O ŞAHSA DEĞİL, DEM PARTİ'YE OY VERDİ'

Urfa Büyükşehir Belediyesi DEM Parti Meclis Eşsözcüsü Vedat Deniz Aydın da “Halk iradesinin üzerinde hiç bir irade yoktur ve bu şahsın yapmış olduğu asılsız iftiraları kabul etmiyoruz. Birecik halkı bahse konu şahsa değil DEM Partiye oy vermiştir. DEM Parti'nin geçmiş parti pratiğine ve örgütlü yapısına oy veren halkın iradesini kendi iradesi olarak gören, bunu şahsi çıkarları için kullanmak isteyen şahsın yaklaşımı partimizi bağlamamaktadır. Yapmış olduğu kara propaganda kendi şahsi çıkarları içindir. Ne DEM Parti Birecik İlçe örgütümüzün ne de Birecik meclis üyelerimizin bahse konu şahsa ait onur kırıcı herhangi bir yaklaşımı söz konusu değildir" diye konuştu.

'BİRECİK HALKINI TEMSİL ETMİYOR'

DEM Partili Aydın, tepkisini şöyle sürdürdü:

"Bahse konu şahsın yapmış olduğu açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Kendi şahsi düşüncesini partinin tutumu gibi gösterip, halkın iradesini boşa çıkarmaya çalışan ve partimize dönük yapmış olduğu iftiraları reddediyoruz. Halkın iradesini temsil etmeyen bir şahsın halk meclisi olan Urfa Büyükşehir Belediyesi Meclisinde yeri yoktur. Bu şahıs Birecik halkını temsil etmemektedir. Halk bu şahsı kabul etmemektedir. Her ortamda ve her oturum da bahse konu şahsı kamuya teşhir edeceğiz."

NE OLMUŞTU?

31 Mart Yerel Seçimlerinde Birecik Belediye Eşbaşkanı seçilen Mehmet Begit, 29 Nisan'da DEM Parti'yi hedef göstererek istifa etmişti. DEM Parti Birecik İlçe Örgütü, Begit’in belediyeye ait taşınmazları satmak için meclisi olağanüstü toplantıya çağırdığını ve AKP’liler ile defalarca görüşme yaptığını açıklamıştı.

AĞABEYİ DEM PARTİ BİNASINA SİLAHLI SALDIRI DÜZENLEMİŞTİ

DEM Partililer, Begit'in belediye başkanlığından da istifa etmesini isteyerek Birecik'te haftalarca protesto eylemleri yapmıştı. DEM Parti İlçe binasına 8 Mayıs'ta silahlı, 9 Mayıs'ta taşlı saldırı düzenlenmişti. Silahlı saldırıyla ilgili Begit'in ağabeyi Halil Begit tutuklanmış ancak kısa sürede serbest bırakılmıştı.

Öne Çıkanlar