Diyarbakır kayyımı Milli Emlak’tan bedelsiz aldığı arsayı sattı

Diyarbakır kayyımı Milli Emlak’tan bedelsiz aldığı arsayı sattı
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı, Kırklar Dağı mağdurları için Milli Emlak’tan bedelsiz alınan 100 dönümlük arsayı sattığı ortaya çıktı. Mağdurlar konut talep ederken yetkililer, mağdurlara para ödeniyor savunması yaptı.

Artı Gerçek - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı, Kırklar Dağı mağdurları için Milli Emlak’tan alınan 100 dönümlük arsayı sattığı ortaya çıktı.

Amida Haber'de yer alan habere göre, merkez Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri'ne hakim tepede bulunan Kırklar Dağı mevkisindeki 8 bloklu yapılar 2017 yılında imar ruhsatının iptalinin ardından 1 Şubat 2018 tarihinde yıktırıldı. Bunun üzerine söz konusu konutlardan ev satın alan 300'ü aşkın kişi, mağdur edildikleri gerekçesiyle dava açtı.

Yargılama sonunda Bakanlık ve belediyeler kusurlu bulundu. Zararın, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yüzde 20, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yüzde 30 ve Sur Belediye Başkanlığı’ndan ise yüzde 50 olarak tazmin edilmesini kararlaştırıldı.

BEDELSİZ DEVREDİLDİ

Dönemin Valisi Münir Karaloğlu’nun girişimleriyle Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Murat Kurum’un onayı ile Kayapınar ilçesi Talaytepe Mahallesi’ndeki 100 dönümlük alanın bakanlıkça Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bedelsiz devredilmesi ve bu alanda konut üretilerek hak sahiplerine verilmesi uygun bulundu.

MAĞDURLAR KONUT TALEP EDİYOR

Ancak, belediyenin Milli Emlak Müdürlüğü’nden ücretsiz alınan 100 dönümlük arsayı sattığı ortaya çıktı. Hak sahipleri, kendileri için ayrılan 100 dönümün satıldığını belirterek, “'300 mağdura yasal faizle 220 bin lira ödenmesi öngörülüyor. Bu miktar parayla ev almak mümkün değil. Diyarbakır'da ev fiyatı 3 milyon lirayı aşmış durumda. Konut verilmesini talep ediyoruz. Mağduriyetimiz ancak bu şekilde giderilebilir” dedi.

'BAŞVURULARIN PARASI ÖDENİYOR'

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, “Mağdurların çoğu konut yerine parasını istedi. Belediye de mağdurların parasını ödeyebilmek için söz konusu arsayı sattı. Mahkeme kararı çerçevesinde kim başvuruyorsa belediye parasını veriyor. Bazı mağdurlar parayı düşük bulup ödemeyi kabul etmiyor. Bu konuda mahkemenin verdiği karar dışına çıkamayız. Başvuran olursa ödemesi yapılır” dedi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar