Diyarbakır-Mardin yangını: 'Köylüler DEDAŞ’a defalarca dilekçe vermiş ama dikkate alınmamış'

Diyarbakır-Mardin yangını: 'Köylüler DEDAŞ’a defalarca dilekçe vermiş ama dikkate alınmamış'
DEM Partili Beritan Güneş Altın, Mardin-Diyarbakır'daki yangın öncesi köylülerin uygun olmayan elektrik direkleri nedeniyle defalarca dilekçe yazdığı ancak dikkate alınmadığı söyledi. Saliha Aydeniz de daha önce aynı yerde yangınlar çıktığını söyledi.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Diyarbakır-Mardin sınırında çıkan yangın sonucu 11 kişi öldü, 40tan fazla ağır 44 kişi de yaralandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yangının ‘anız’ yakılması nedeniyle çıktığını açıkladı. Ancak bölge halkı ve yangına tanıklık eden köylüler ise elektrik tellerinin kıvılcımları nedeniyle yangın çıktığını söylüyor. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın ve Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz yaşananları Artı Gerçek’e anlattı. Bölge halkının söylemlerini destekleyen Güneş, aynı bölgede defalarca kez benzer yangınların yaşandığını ve köylülerin DEDAŞ’a şikayet dilekçesi yazdığını ancak dikkate alınmadıklarını belirtti.

BERİTAN GÜNEŞ: DEDAŞ ELEKTİRİKLE OYNUYOR

Yangın bölgesindeki gelişmeleri yakından takip eden DEM Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın, gözlemlerini anlattı. Güneş, daha önce de aynı bölgede benzer yangınların yaşandığını ancak köylüler tarafından engellendiğini söyledi. Güneş, köylülerin aktarımına göre yangının elektriğin gitmesi ile birlikte yüksek gerilimin ortaya çıkmasından kaynaklandığını söyledi. Güneş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu köylerde her gün 8 saat elektrik kesintisi oluyor. DEDAŞ elektrikle oynuyor. Elektrik kesintisiyle sebebiyle havanın sıcaklığı ile gevşeyen elektrik tellerine birden elektrik verince orada bir kıvılcıma sebep oluyor. Tabii ki buralar tarım arazileri ve en ufak bir kıvılcım bile büyük hasarlara sebep olabiliyor. Köylüler, elektrik gitmesi sonrasında tekrar elektriğin verilmesiyle alev aldığını, kıvılcımların çıktığını ve yangının üç köye yayıldığını söylüyor. Diyarbakır barosu ve itfaiye de yangının çıkma sebebine yönelik çalışma yürütüyor.”

1.jpg

'KÖYLÜLER ELEKTRİK DİREKLERİN UYGUN OLMADIĞINI DEDAŞ’A İLETMİŞ'

Köylünün defalarca kez elektrik akımını ileten direklerin uygun olmadığını DEDAŞ’a ilettiklerini ve defalarca kez başvuruda bulunduğunu hatırlatan Güneş, köylünün bu önemli ikazın dikkate alınmadığını söyledi. Bu bilgilerin kendilerinde olduğunu ve defalarca kez dile getirdiklerini aktaran Güneş, şöyle konuştu:

“Şu an yangının yüzde yüz hangi nedenle ortaya çıktığını bilmiyoruz. Biz buradaki söylem ve raporlar üzerinden açıklama yapıyoruz. Eğer bu yangın DEDAŞ’ın 8 saat elektriği kesip sonra 8 saat vermesi ile ilgiliyse bu katliamdır. Bu katliamı desteleyen bir konu da havadan helikopterle müdahale edilmemesidir. Bununla ilgili de defalarca kez yetkilileri aradık ve gece görüşlü helikopter olmamasından kaynaklı müdahale edemediklerini söylediler. Fakat onlar sabah müdahale etmeye geldiklerinde zaten belediye ve halkın müdahalesiyle yangın sönmüştü.”

yesil-solun-en-genc-vekili-altin-degisimin-yolunu-bulmaliyiz.jpg
DEM Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın

‘TOPLUMSAL TEPKİ OLSA SÜREÇ ŞEFFAF YÜRÜTÜLÜRDÜ’

Korkunç bir tabloyla karşı karşıya kaldıklarını ve 21. yüzyılda halkın ilkel yöntemlerle yangına müdahale ettiği sırada ölmelerinin kabul edilemeyeceğini söyleyen Güneş, yaşanan olayın bütün bölge halkının yüreğinde derin izler bıraktığını belirterek, toplumsal tepkinin yetersiz olduğunu belirtti. Güneş, “Yeterince toplumsal tepki olsaydı yine köylerde elektrik kesintisi oluyor olmazdı. Yine bir onarım çalışması ve sürecin daha şeffaf yürütülmesini görüyor olurduk. Bunların hiçbirini görmüyoruz. Bizim mücadelemiz devam edecek ve ilgili çalışmaları yürüteceğiz. Biz yeterince tedbir ve yeterince toplumsal tepkinin olduğunu düşünmüyoruz. İnsanlar yeterince tedbir olmamasından kaynaklı yangına müdahale ederken hayatını kaybediyorsa burada ciddi bir ihmal vardır. Bu ihmalde yetkililerin istifasına neden olacak kadar ciddi bir ihmaldir"

2.jpg

SALİHA AYDENİZ: MÜDAHELE YETERSİZ KALDI

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, yangın bölgesindeki izlenimlerini Artı Gerçek’e anlattı. Kısa bir sürede geniş bir alana yayılan yangın yaşandığını belirten Aydeniz, geç ve eksik müdahalede bulunulduğunun altını çizdi. Çıkan yangının kontrol altına alındı denilerek müdahale edilmediğini belirten Aydeniz, şöyle konuştu:

“Yangının çıkmasının ardından hem bakanlıklarla hem de Van ve Mardin Valileriyle hem de halkla irtibata geçtik. Yangının hızlıca yayıldığını öğrendik. Yangının çıktığı ilk saatler çok sayıda itfaiye geldi ancak alanın kayalık bir bölge olmasından kaynaklı ulaşamadılar. Biz havadan müdahale olması gerektiğini ilk dakikadan itibaren hem bakanlığa hem de valilere söyledik. Ancak maalesef bu konuyla ilgili istediğimiz düzeyde bir duyarlılık gösterilemedi. Sonradan Diyarbakır Valiliğinin bir helikopter görevlendirdiği söylendi ama buradaki vatandaşlar o helikopterin de sabaha karşı geldiğini söyledi.”

3.jpg

‘HELİKOPTER ŞOV YAPTI’

Aydeniz yangının ardından bölge halkı ile temasa geçtiklerini belirterek, “Yücesoy Köyü’ne cenaze için gittiğimizde köylüler bir helikopterin köy üzerinde şov yaptığını söyledi. Köylüler bize, ‘dün geceden beri yok diyerek şimdi de şov yapıyorlar’ diyerek tepki gösterdi” dedi. “Yangının anızdan kaynaklandığını söylemelerinin bile bu duruma yaklaşımlarını gösteriyor” diyen Aydeniz, görüştüğü tüm köylülerin yangının elektrik direklerinden çıktığını söylediklerini aktardı. Aydeniz, şöyle devam etti:

‘DAHA ÖNCEDE YANGIN YAŞANDI ANCAK KÖYLÜLER MÜDAHALE ETTİ’

“Valiliklerin ilk dakikan itibaren anızdan olduğunu söylemesi ve anızdan kaynaklı soruşturma başlatma meselesi tam da devletin DEDAŞ’ın zulmünü korunduğu ve taşeronluğunun yaptığı meselesinin bir başka boyutudur. DEDAŞ’ın korumasını yapıyor valilik. Çünkü bu bölgedeki elektrik tellerinin çoğu ahşaptan yapılmış ve 40 yıllık bir sistem. Bu yıl içerisinde defalarca bu kıvılcım nedeniyle yangın çıktığı ancak köylülerin müdahalesiyle engellendiği belirtiliyor. Ancak bu defa rüzgarın etkisiyle büyüyen bir durum söz konusu. Köylülerin defalarca DEDAŞ’a bu altyapının yetersiz olduğu yönünde başvurusu olduğu ve dikkate alınmadığı anlaşılıyor.”

Yaşanan yangına yönelik yaşanan duyarsızlığın devletin bölgeye bakış açısını gösterdiğini belirten Aydeniz, “Manipülatif, duyarsız bir sistem ve iktidarla karşı karşıyayız” dedi. Aydeniz, “Önemsemeyen, zamana yayan açıklamalarla manipüle eden bir durum söz konusu. Biz bunlara rağmen halkımızla beraber halkımızın yanındayız. Belediyelerimiz buradaki ihtiyaçları karşılıyor” dedi.

aydeniz-erdoganin-cabalari-nafile-acin-kapilari-ocalan-konussun.jpg
DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz

TARAFSIZ HEYETLER İNCELEME YÜRÜTECEK

Aydeniz, kurumlar, STK’ların heyetler oluşturacağını söyleyerek, tarafsız heyetler olarak inceleme yapacaklarını ve yangının çıkma nedenini araştıracaklarını söyledi. Aydeniz, hukuki boyutunun araştırılması konusunda da DEM Parti Hukuk Komisyonu’nun girişimlerde bulunacağını aktardı. Aydeniz, yarın DEM Parti Eş Genel Başkanlarının bölgede inceleme yapacaklarını ve taziye ziyaretlerinde bulunacaklarını aktardı. Yapılan gözlemlerin ardından da bir açıklamada bulunacaklarını aktardı.

Öne Çıkanlar