Elon Musk: Onaylanır onaylanmaz Türkiye'ye Starlink uydularını gönderebiliriz

Elon Musk: Onaylanır onaylanmaz Türkiye'ye Starlink uydularını gönderebiliriz
Yayınlanma:
A+ A-
Elon Musk, Türkiye'de depremin ardından iletişim sorunları yaşandığını belirten bir Twitter kullanıcısına, "Onaylanır onaylanmaz Starlink uydusu gönderebiliriz" dedi. Ardından Bloomberg'e konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise teklifi geri çevirdi.

Artı Gerçek - Kahramanmaraş merkezli olan 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından iletişim sorunları sürerken, Tesla'nın ve SpaceX'in CEO'su olan milyarder işadamı Elon Musk Türkiye'ye yardımcı olmak için Starlink uydularını gönderebileceklerini açıkladı.

Musk, Türkiye'de büyük bir iletişim sıkıntısı yaşandığını ve Starlink uydularını gönderip gönderemeyeceğini soran bir kullanıcıya "Starlink henüz Türk hükümetince onaylanmadı. Space X onaylanır onaylanmaz gönderebilir" yanıtını verdi.

ÜST DÜZEY YETKİLİ: YETERLİ UYDU KAPASİTEMİZ VAR

Öte yandan Musk'ın yardım teklifine yanıt geldi. Bloomberg'ün haberine göre, üst düzey bir Türk yetkili, "Starlink önerisi için teşekkür ederiz" diyerek "Türksat'ın yeterli uydu kapasitesi" olduğunu belirtti.

Depremin ardından birçok ilde iletişim sorunu sürerken, AFAD'dan yapılan açıklamada arama kurtarma çalışmalarının etkilenmemesi için hayati durumlar dışında cep telefonu kullanılmaması çağrısı yapılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar