Eren Erdem'den 'Halk TV' açıklaması: Gerçekle bağdaşmaz haberler doğru değildir

Eren Erdem'den 'Halk TV' açıklaması: Gerçekle bağdaşmaz haberler doğru değildir
Eren Erdem, CHP'nin anlaşmayı tek taraflı sonlandırmasının ardından Halk TV yayınlarında hakkındaki eleştirilere yanıt verdi: Ne sansür getiririz, ne yasaklarız. Gerçekle bağdaşmaz haberler doğru değildir.

Artı Gerçek - Halk TV, CHP’nin tek taraflı şekilde feshettiği CHP-Halk TV anlaşmasına ilişkin başlayan polemik sürüyor. Halk TV Haber Yayın Yönetmeni Bengü Şap Babaeker'in CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem'e 'anlaşmanın miktarını açıklaması' üzerine yaptığı çağrının ardından Erdem'den açıklama geldi.

"Bu sabahtan itibaren Halk TV’de başlayan yayınlar doğrultusunda açıklama yapmak zorunlu hale gelmiştir" diyen Erdem, Halk TV ile olan kurumsal ilişkilerinin sonlandığını hatırlattı.

'İDDİALARIN AKSİNE 'SANSÜR UYGULAMA İFADESİ' YOK'

Erdem'in açıklaması şöyle:

"Cumhuriyet Halk Partisinin kurumsal kararları kişiselleştirilmemelidir. Halk TV’nin kj bölümüne “Eren Erdem sözleşmeyi feshetti” şeklinde ifadeler koyulması makul bir yaklaşım değildir.

Kurucu Parti olarak kurumsal kimliğimiz, merkez ve yerel temsilcilerimizi kapsar.

Elbette Halk TV, program yapmak maksadıyla “her TV kanalı” kadar Belediyelerimizden yer tahsis talebinde bulunabilir. Bu tahsisleri gerçekleştirmekte bir beis yoktur. Ancak, kurumsal olarak ilgili programlara katılmak yahut katılmamak tercihimiz, medya tutum belgemiz doğrultusunda tümüyle partimizin inisiyatifindedir.

Partimizin yayınladığı genelge açıktır. Bu genelgede hiçbir koşulda Halk TV kanalının iddialarının aksine, "SANSÜR uygulama ifadesi” yoktur.

'NE SANSÜR GETİRİRİZ, NE YASAKLARIZ'

Ajanslar, yayın organları ve benzer kuruluşlar ile reklam anlaşmaları yapmayı tercih etme yahut etmeme hakkımız saklıdır. Elbette ne sansür getiririz, ne yasaklarız. İletişim çerçevemiz budur.

Bu bağlamda; almış olduğumuz “tüm reklam ve canlı yayın hizmeti alımı anlaşmalarımızı sonlandırma” kararına oluşan tepkiden kaynaklı olduğunu düşündüğüm, gerçekle bağdaşmaz haberler doğru değildir. Halk TV'de çalışan basın emekçisi arkadaşlarımız kararımızın hedefi değildir.

Türkiye'de bu kadar yakıcı gündem varken bu tartışmanın odağı haline gelmeyi uygun bulmuyor, halkımızın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz."

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, CHP'nin, Halk TV ile arasındaki protokolü tek taraflı feshettiğini bildirmişti.

Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Halk TV isimli televizyon kanalı ile partimiz arasında yapılmış olan ve Anayasa Mahkemesi ve Sayıştay denetimine tabi 1 Ocak 2023 tarihli protokolün 6.3. maddesi kapsamında, partimiz tek taraflı fesih hakkını kullanmış, Halk TV ile tüm ilişkimiz sona ermiştir."

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu ise şunları söylemişti:

"Halk TV ile CHP arasında, parti yönetiminin basın ve grup toplantılarının yayınlanması karşılığında yapılan, Sayıştay denetimine de tabi olan anlaşma, CHP tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir. CHP yönetiminin en doğal hakkı olan bu kararı saygıyla karşılıyoruz. Halk TV’nin objektif haberciliğinin muhatabı seyircisidir, izlenme oranları, seyircisiyle kurduğu derin ve sarsılmaz bağ da bunun kanıtıdır. Çağdaş Türkiye’den, kuruluş değerlerinden, halktan, emekten, gerçekten yana haberciliğimizden, RTÜK’ün rekor cezalarına rağmen taviz vermedik, şimdi de öyle olacak. Yayıncılıktaki ilkemiz bir partinin yanında ya da karşısında, bir partinin yönetiminin yanında ya da karşısında olmak değil halkın ve haklının yanında olmaktır. Biz bu ilkeler doğrultusunda yayıncılıktan asla taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz."

Halk TV, 'Görkemli Hatıralar' isimli programının çekiminin CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem’in talimatıyla engellenmeye çalışıldığını iddia etmişti. Programın sunucusu Serhan Asker de "Susmayacağız" demişti.

Halk TV Haber Yayın Yönetmeni Bengü Şap Babaeker, CHP’nin Halk TV ile arasındaki anlaşmayı feshetme biçimine tepki göstermiş ve Eren Erdem'e 'anlaşmanın miktarını açıklaması' için seslenmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar