Fincancı'nın gözaltına alınması: TRT'nin 'örgüt el kitabı' dediği Bejan Matur'un kitabıymış

Fincancı'nın gözaltına alınması: TRT'nin 'örgüt el kitabı' dediği Bejan Matur'un kitabıymış
Gözaltına alınan Prof. Dr. Fincancı'nın avukatı, 'örgüt el kitabı' bulundu diye sunulan kitabın Bejan Matur'un 'Dağın Ardına Bakmak" isimli kitabı olduğunu açıkladı: "Tutuklanmasını sağlamak amacıyla algı ve karalama operasyonu yapılıyor."

Artı Gerçek - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın gözaltına alındığı sırada, evinde yapılan aramalar ve TRT Haber'in servis ettiği görüntülere dair avukatı Meriç Eyüpoğlu açıklama yaptı. Eyüboğlu, "Evde bulunan materyallere ilişkin koparılan gürültünün hukuki bir karşılığı ve dayanağı yok" dedi.

"Şebnem Hoca'ya ilişkin en yetkili ağızlardan açıklamaların ve hemen ardından linç girişiminin başlaması bugünlerin habercisi gibiydi" diyen avukat Eyüpoğlu'nun açıklaması şöyle:

'SAVCILIK DAVETİ ÜZERİNE ZATEN GİDERDİ'

"İstanbul ve Ankara savcılıklarında dosyayı aradık. Ankara'da bulduk. Avukat arkadaşlarımız günlerce gidip geldi müvekkilimizi ifade vermek üzere hazır edeceğimizi hem sözlü hem yazılı defalarca ifade etti. Kaldı ki bu içerikte bir başvuru olmasaydı bile, Şebnem Hoca tüm kamuoyunun tanıdığı bir bilim insanı, Türk Tabipleri Birliği Başkanı. Yeri, yurdu, adresleri biliniyor. Herhangi bir zamanda Savcılık daveti üzerine ifade vermeye zaten giderdi. Geçmişteki örneklerde olduğu gibi.

Ama hayır saat 06.30'da ev baskını yapılarak gözaltına alınması tercih edildi!

Dün art arda yapılan açıklamalardan sonra, çok da şaşırtıcı değil elbette!

'KİM SIZDIRIYOR, DERHAL İŞLEM YAPILMALI'

Ankara'da avukat arkadaşlarımız nöbette, soruşturma savcısı görüşmüyor, bizler avukatları olarak bilgi alamıyoruz. Hala gözaltı kararına bile ulaşamadık ama TRT, Sabah ve benzerleri çarsaf çarşaf "bilgi" dağıtıyor! Bu "bilgi"leri el altından kim sızdırıyor tespit edip açıklanmalı ve sorumlular hakkında derhal işlem yapılmalı. En azından hukuk devletinde böyle olur!

'14 YIL ÖNCE BU SİLAHI TUTANAK KARŞILIĞI KARAKOLA TESLİM ETMİŞ'

Ev aramasında babasından kalan ruhsatlı silaha ait bir kutu fişek çıktı. Babasının ölümü sonrasında yani 14 yıl önce bu silahı tutanak karşılığı karakola teslim etmiş, belli ki silaha ait bir adet fişek kutusu gözden kaçmış (Söz konusu fişekler bu silaha ait). 14 yıl geçtiği için Şebnem Hoca'nın ayrıntıları hatırlaması elbette mümkün değil.

Yanı sıra adli tıp uzmanı bir akademisyen olarak eğitim materyali olarak kullanabilecek fişekler "örgüt materyali" diye lanse ediliyor, paylaşılıyor.

'TOPLATMA KARARI VERİLMİŞ OLSA BİLE SUÇ DEĞİLDİR'

"Örgüt yayını" diye sunulan kitap ise Bejan Matur'un "Bir Dağın Ardına Bakmak" isimli kitabı. Bir yayının, sonrasında toplatma kararı verilmiş olsa bile, tek bir örneğine sahip olmak suç değildir. Suç olan yasaklı yayını basmak, dağıtmak, satmaktır.

Kısacası evde bulunan materyallere ilişkin koparılan gürültünün hukuki bir karşılığı ve dayanağı olmadığını, Şebnem Hoca'nın uzun süre gözaltında kalması ve hatta tutuklanmasını sağlamak amacıyla algı ve karalama operasyonu yapıldığını, linç kampanyasına bir tas daha su taşındığını bilgilerinize önemle sunmak istiyorum." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar