Gazeteci İshak Karakaş tahliye edildi

Gazeteci İshak Karakaş tahliye edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 09:28
A+ A-
Afrin harekatını eleştiren sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan gazeteci İshak Karakaş'ın da aralarında bulunduğu 9 kişi yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

GÜNCEL - Sosyal medya hesabından Afrin operasyonunu eleştirdiği gerekçesiyle 22 Ocak'ta gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Halkın Nabzı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Artı Gerçek yazarı İshak Karakaş’ın da aralarında bulunduğu 9 kişinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi. Sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı kondu.

26 Ocak’ta çıkarıldıkları 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yaptıkları ‘barış çağrısı’nı ‘TSK’nın Afrin bölgesine başlattığı operasyon üzerine terör örgütlerini meşru gösteren paylaşımlarda bulundukları’ şeklinde yorumlayan mahkeme tarafından tutuklanan 9 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü.  

İLK DURUŞMADA TAHLİYE 

28. Ağır Ceza Mhakemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar İshak Karakaş, Yücel Üney, Yaşar Yılmaz Altunbilek, Abdullah Yeşilbağdan, Cevdet Taş, Murat Demir, Ahmet Alanç, Tarzan Aktan ve Ömer Karakurt ile sanık avukatları katıldı. Yakşalık 4 aydır tutuklu olan 9 kişi ilk duruşmada tahliye edildi.

Mahkeme heyeti 'Delillerin yeterince toplanmış olması, tutuklu kaldıkları süre, delil karartma ihtimallerinin bulunmaması, bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yeterli olabileceği dikkate alınarak' tahliyelerine karar verdiği sanıklar için yurt dışına çıkış yasağı kararının yanı sıra, iki haftada bir karakola imza vermelerine hükmetti. (ARTI GERÇEK)

İLGİLİ HABER: İSHAK KARAKAŞ TUTUKLANDI

Öne Çıkanlar