DBP eski eş genel başkanlarının da aralarında olduğu 12 siyasetçi tutuklandı

DBP eski eş genel başkanlarının da aralarında olduğu 12 siyasetçi tutuklandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mayıs 2020 13:39
A+ A-
12 kişi gizli tanık beyanları, anayasal bir hak olan basın açıklamasına katıldıkları, kayyımı protesto ettikleri için ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği'ne dönük başlatılan soruşturma kapsamında 22 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında, aralarında dernek yöneticileri ve Kürt siyasetçilerinin de bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde bir gün tutulduktan sonra dün adliyeye sevk edildi. 14 kişi tutuklama istemiyle, 4 kişi ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılması talebiyle mahkemeye sevk edildi.  

Gece geç saatlere kadar süren ifade işlemlerinin ardından Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Zelal Bilgin, Rosa Kadın Derneği kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Nevriye Çur, Nazire Tursun ve Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Hüseyin Harman adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran ise "ev hapsi" şartı ile serbest bırakıldı.

TUTUKLAMA NEDENİ: GİZLİ TANIK, BASIN AÇIKLAMASINA KATILMA, KAYYIMI PROTESTO ETME...

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, kurucu üye Narin Gezgör ve dernek yöneticisi Fatma Gültekin, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri Gülcihan Şimşek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eş Başkanı Remziye Sızıcı, Bağlar Belediyesi meclis üyeleri Gönül Aslan ve Veysi Kuzu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Sevim Coşkun, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, DBP PM üyesi Celal Yoldaş ise tutuklandı.

12 kişi, gizli tanık beyanları ile düzenlenen yürüyüş, oturma eylemi, kayyım protestosu, basın açıklaması, taziye, açlık grevi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit protestosu gibi eylem ve etkinlikleri katıldıkları için "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklandı. (MA)

Öne Çıkanlar