Hilvan'da 'oy yakılma' soruşturmasında tutuklananlar iki gün sonra serbest bırakılmış

Hilvan'da 'oy yakılma' soruşturmasında tutuklananlar iki gün sonra serbest bırakılmış
Urfa Hilvan'da seçimlerin iptal edilmesine neden olan olayla ilgili yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 7 kişinin tutuklandıktan iki gün sonra serbest bırakıldığı ortaya çıktı. DEM Parti İl eşbaşkanı Bekir Karakeçili, duruma tepki gösterdi.

Ali GÜZEL


URFA - 31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti'nin kazandığı Hilvan'da seçimler iptal edildi. 2 Haziran'da yenilenmesine karar verilen seçimin iptaline ise Hilvan Gençlik Merkezinde yaşanan olaylar gerekçe gösterildi. Oyların sayıldığı saatlerde Gençlik Merkezini basan bir grup, iddiaya göre burada bir polisi darp etti ve oy çuvallarını çalarak yaktı. Olayla ilgili başlatılan soruşturmada gözaltına alınan yedi kişi, 'kasten öldürmeye teşebbüs', tehdit, hakaret, kasten yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve seçim kanununa muhalefet gibi dokuz ayrı suçtan 7 Nisan'da sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Soruşturmaya da gizlilik kararı getirildi. DEM Parti Urfa İl eşbaşkanı Bekir Karakeçili, Artı Gerçek'e yaptığı açıklamada şüphelilerin tutuklandıktan iki gün sonra serbest bırakıldığını açıkladı.

Karakeçili yaşananlara dair şu bilgileri paylaştı:

"Seçimin iptal olmasına neden olan sandıkların yakılması ve oyların çalınmasıyla ilgili bir soruşturma dosyası savcılıkta ve mahkemeye sevk edilmiş. Aralarında belediye çalışanlarının da olduğu mevcut adayın yakınları tarafından oylar kaçırılmış, yakılmış ve o arbede de devletin bir polisi yaralanmıştı. Seçimin iptal edildiği gün cumhuriyet savcısı olayda ismi geçenlerin tutuklanmasını istiyor. Yedi kişi mahkeme yoluyla tutuklanarak hapse atılıyor ama iki gün sonra geri bırakılıyorlar."

'NEDEN GİZLİLİK KARARI GETİRİLDİ?'

Soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirildiğine de dikkat çeken Karakeçili, "Burada somutlaşmış bir eylem var ve yaşananların yanında anayasal düzene bir müdahale var. Çünkü oyların çalınması ve yakılması anayasal düzeni ortadan kaldırmaktır. Bu ağır bir suçtur. Dosyada halen bir gizlilik kararı var. Bizim avukatlarımız hiçbir şekilde olaya müdahale edemiyor. Biz gizlilik kararına itiraz ediyoruz, ortada kaybedilecek bir delil mi var ya da başka bir problem mi var? Neden gizlilik kararı getirildi?" diye sordu.

NE OLMUŞTU?

31 Mart seçimlerinde DEM Parti, 521 oy farkla Hilvan Belediyesini kazanmıştı. İlçe Seçim Kurulunda alınan kararla oyların çalınması ve yakılması gerekçe gösterilerek seçim iptal edilmişti. DEM Parti'nin iptal kararına yaptığı tüm itirazlar ise reddedildi.

Öne Çıkanlar