Hrant'ın Arkadaşları: 'Öldür' diyenler yargılanana kadar mücadelemiz sürecek

Hrant'ın Arkadaşları: 'Öldür' diyenler yargılanana kadar mücadelemiz sürecek
Hrant’ın Arkadaşları Platformu Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast’ın salıverilmesini protesto etti. Platform adına konuşan Aydın, davada asıl sorumluların yargılanmadığını belirterek “Öldür’ diyenler yargılanana kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Agos’un kurucusu Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın geçtiğimiz günlerde tahliye edilmesinin kamuoyunda uyandırdığı tepki sürüyor.

Hrant’ın Arkadaşları Platformu sosyal medya hesabından “Hrant Dink cinayetinin örgütlü bir eylem olduğunu bir türlü kabul etmeyen mahkemeler şimdi de katillerden birini aramıza saldı. Bu adaletsizliğe isyan ediyoruz” sözleriyle Hrant Dink’in vurularak öldürüldüğü Agos Gazetesi’nin eski binasın önünde buluşmak için çağrı yaptı. Yüzlerce kişi çağrıdan sonra alana geldi.

Hrant’ın Arkadaşları’ndan Bülent Aydın bir açıklama yaptı. Kitle “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez sloganları attı. Bülent Aydın, Sebat Apartmanı önünde toplanan insanları “Bundan önceki 17 yılda olduğu gibi bu ülkenin vicdan ve adalet duygusu güçlü, kardeşliğe sahip çıkan barış için, demokrasi için yüreği çarpan insanları burada” diyerek selamladı. Aydın, ”Bir kez daha adımızı, öfkemizi ve isyanımızı birbirimizden güç alarak bunun için yan yana ve omuz omuza olarak bu meydanda haykırıyoruz” dedi.

’19 OCAK’LAR DIŞINDA İKİNCİ KEZ BURADAYIZ’

Bülent Aydın Hrant Dink’in katledildiği 19 Ocak’lar dışında bu 17 yıllık sürede ikinci kez geldiklerini söyleyerek, “Birincisi cinayetten beş yıl sonra 19 Ocak Hrant Dink anmasına iki gün kala o müsamere gibi mahkemenin verdiği, daha doğrusu bu ülkenin vicdan sahibi insanlarının yüzüne çarptığı kararın ardındandı. Sevgili Rakel Dink başta olmak üzere Beşiktaş’taki mahkemeden akşam vakti yürüyerek buraya geldik ‘bu kararı tanımıyoruz, adalet istiyoruz’ demiştik. 16 yıldır her 19 Ocak’ta bu meydanda sadece Hrant Dink’i arkadaşımızı, anmak için değil buradan adalet talebimizi haykırmak için geldik. Bugün ise ikinci kez işte buradayız; Hrant Dink’in vurulup düştüğü yerdeyiz. Bugün buraya gelmemize vesile olan kötülük uzun bir tarihsel sürecin son damlası gibidir” ifadelerini kullandı.

'BU CİNAYETİN ARDINDA 100 YILLIK KÖTÜLÜK VAR'

Bülent Aydın, dava boyunca etkin soruşturma yapılmadığına dikkat çekti. Hrant’ın Arkadaşları’ndan Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu dava başladığı günden itibaren gerçek suçluların yargılanmasını istedik. Bu hiçbir zaman olmadı. ‘Üç beş tane tetikçi ile bu davayı kapatamazsınız’ dedik. Yaşı küçük, ayarlanmış tetikçi nitekim mahkemenin verdiği cezayı doldurdu ve çıktı. Bu bir infiale neden oldu. Bu çok doğal çünkü bunun arkasında 100 yıllık kötülük var. Bunun arkasında 16 yıldır süren hukuksuzluk var.

‘O DERİN KÖTÜLÜKLE YÜZLEŞİLMEDİ’

Hrant’ın arkadaşları hepiniz tanıksınız; duruşmalar, mahkemeler boyunca geçen yıllar boyunca Hrant Dink’i bu tetikçilerin önüne atan onu hedef gösteren katline ferman çıkaran hiç kimse bu davada yargılanmadı. Bugün yüzümüze çarpılan kötülük bunun sonucudur. Tetikçileri örgütleyip hazırlayan, koruyup kollayan ve onların cinayetten sonra sırtını sıvazlayan o derin kötülük ile bu duruşmalar boyunca hiç yüzleşilmedi. Bu cinayetin arkasındaki karanlığa bakılmadı. 16 yıl boyunca süren mahkemelerde Dink ailesinin avukatlarının açıklamaları ve talepleri dışında o duruşma salonlarında bu kinden ve öfkeden bahseden olmadı. Milliyetçiliğin ırkçılığın yol açtığı karanlık çukurdan bahseden olmadı.

‘BİZ BİTTİ DEMEDEN BU DAVA BİTMEZ’

Bu cinayetle yüzleşilmediği için, bu fırsat reddedildiği için işte bugün buradayız. Rakel Dink’in dün ve bugün Hrant Dink Vakfı’nda sürmekte olan Azınlıklar Konferansı’nda dün yaptığı konuşmada söylediği sözler üzerine söz söylemek zor. Ama ben Hrant’ın Arkadaşları adına bir kez daha burada tekrarlamak istiyorum; ‘biz bu karanlık cinayetin arkasındaki kötülük ortaya çıkarılana kadar bu alçak cinayete karışan herkes yargılanana kadar ve bu kötülükle yüzleşme sağlanılana kadar bu davanın peşini bırakmayacağız. Daha ilk duruşmalarda başlayarak ‘öldür diyenler yargılansın’ dedik bu yüzden bitti demeden bu dava bitmeyecek.”

ÖZGÜR ÖZEL DE ANMA SONRASI AÇIKLAMA YAPTI

Anma sonrası Rakel Dink ile bir araya gelen Özel, yeni bir açıklamada bulundu. Özel, dayanışma çağrısı yaparak, şu ifadeleri kullandı:

"Geçtiğimiz hafta da birileri bir güvercin katilini serbest bıraktı. Güvencini vurduranlar zaten hiç yargılanmadılar. O talimatı verenler özellikle bir çocuk yaşta katil seçenler, daha sonra onun sırtını sıvazlayanlar, geçtiğimiz günlerde bize şunu söylediler: 'Biz gerektiğinde katilimize de sahip çıkmasını biliriz. Ayağınızı denk alın' dediler. Bu en başta Dink Ailesi'ne, Ermeni cemaatine yapılmış çok büyük bir saygısızlık ve çok büyük bir meydan okumadır. İncindiler, üzüldüler ve bir kez daha kahroldular.

Hepimiz incindik, hepimiz kahrolduk. Hepimize şunu hissettiriyorlar: 'Bu ülkenin derin, karanlık güçleri iş başındadır. Hiçbir vicdanları, bundan sonra da acımaları yoktur. Ayağınızı denk alın' diyorlar. Bu organize kötülüğe karşı, bu kötülerin koalisyonuna karşı bütün iyileri iyilikle direnmeye, birbirlerine shaip çıkmaya, omuz vermeye, nerede bir haksızlık, nerede bir adaletsizlik, nerede bir ezilen varsa hep birlikte dayanışmaya davet ediyoruz."

Açıklamaların ardından alana karanfiller bırakan insanlar sorunsuz bir şekilde dağıldı.

Öne Çıkanlar