İBB'den Hiranur Vakfı'nın Sancaktepe'deki binasına mühür kararı

İBB'den Hiranur Vakfı'nın Sancaktepe'deki binasına mühür kararı
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İsmailağa Cemaati’ne bağlı olan ve kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının altı yaşında 'evlendirilmesi' ile tepkilerin odağında olan Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki kaçak yapısını mühürledi.

Artı Gerçek - İsmailağa Cemaati’ne bağlı olan ve kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin altı yaşında 'evlendirilmesi' ile kamuoyunun tepkisini çeken Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki kaçak yapısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından mühürledi.

KAÇAK KÜLLİYE TESPİT EDİLDİ

Cumhuriyet'ten Gökhan Kam'ın haberine göre, beş blok için ruhsat alan, yapı ruhsatında bloklar arasını bahçe olarak gösteren Hiranur Vakfı’nın, mevzuata aykırı şekilde bloklar arasına kaçak külliye inşa ettiği tespit edildi.

AKP'Lİ İLÇE BELEDİYESİ ÜÇ AY GEREĞİNİ YAPMADI

İBB İmar Müdürlüğü, 25 Şubat 2022 tarihinde Sancaktepe'nin AKP'li belediyesine, kaçak yapının denetimi ve gereğinin yapılması için yazı yazdı. Üç ay süre geçtiği halde ilçe belediyesinden yanıt alınamadı.

İBB İmar Müdürlüğü 6 Haziran 2022’de yeni bir yazıyla ilçe belediyesine sorumluluğunu tekrar hatırlattı. 4 Ağustos tarihinde İBB’ye yanıt gönderen Sancaktepe Belediyesi, işlemlerin devam ettiğini bildirmekle yetindi. İBB İmar Müdürlüğü 7 Eylül 2022 tarihinde yapının ruhsatına ve mevzuata uygun hale getirilmesi için son bir resmi yazıyla Sancaktepe Belediyesi’ne sorumluluğu hatırlatıldı.

KAÇAK KÜLLİYE İSKANI ALINMADAN KULLANILMAYA BAŞLANDI

Üç aylık yasal süre boyunca kaçak yapıya ilişkin herhangi bir işlem yapılmayınca İBB İmar Müdürlüğü ekipleri, mülkiyeti Hiranur Vakfına ait Sancaktepe Mahallesi, Abdurrahmangazi Mahallesi, 8905 ada, 3 parselde bulunan yapıya giderek henüz iskanı alınmadığı halde kullanılmaya başlanan ruhsatsız kaçak yapıyı, ‘Yapı Tatil Tutanağı’ ile mühürledi.

KAÇAK YAPININ YIKILMASI İSTENİYOR

Mühürleme kararı İBB encümenine gönderilecek, ruhsat sahibine para cezası kesilecek. Kaçak yapının yıkılması için sorumlularına bir ay süre tanınacak. Bu süre içinde herhangi bir işlem yapılmazsa, kaçak yapı İBB ekipleri tarafından yıkılacak. (Kaynak)

Öne Çıkanlar