İstanbul Barosu seçime gidiyor

İstanbul Barosu seçime gidiyor
Dokuz adayın yarıştığı İstanbul Barosu seçimleri bugün başlıyor. İstanbul Barosu Genel Kurulu, Haliç Kongre Merkezi’nde olacak.

Yağmur Kaya


Artı Gerçek- Dünyanın en çok üyeye sahip barosu olan İstanbul Barosu'nda iki gün sürecek seçim maratonu başladı.

Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan İstanbul Barosu Genel Kurulu'nda 56 bin avukat, dokuz aday arasından yeni baro başkanını seçecek.

ohd.jpg

Bu seneki seçimlerde kadın başkan adaylarının sayısı dikkat çekiyor, genel kurulda dört kadın başkan adayı yarışıyor. Mevcut başkan Mehmet Durakoğlu ise bu sene aday olmadı.

Baro seçiminde yarışacak olan başkan adayları şöyle:

Önce İlke Çağ Yükseliş Hareketi’nden Hasan Kılıç, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Filiz Saraç, Önce Avukat Grubu’ndan Elif Görgülü, Avukat Hakları Grubu’ndan Mustafa Gökhan Ahi, Bağımsız Avukatlar Grubu’ndan Gülden Sönmez, Genç Hukuk Hareketi Grubu’ndan Türkan Kara, Milliyetçi Avukatlar Grubu’ndan Hakan Çatak, bağımsız aday Mert Er Karagülle, İstanbul Avukatlar Birliği'nden Metin Uraçin.

İstanbul Barosu seçimlerinde yarışan adaylar Artı Gerçek'e konuştu.

Bağımsız aday Mert Er Karagülle: Birinci talebim genç arkadaşlardan genel kurula katılmaları. Çünkü İstanbul Barosunun güçlü olabilmesi, ülkedeki bir takım yargı alanında olsun diğer hukuk alanlarında olsun değişikliklere İstanbul barosunun net tepki verebilmesi yönetimin güçlü olmasına bağlı.

Avukat Hakları Grubu’ndan Mustafa Gökhan Ahi: Çözülmeyi bekleyen o kadar çok sorunumuz var ki bunları ancak mesleki örgütlükle ve birliktelikle çözebiliriz. Bugün yargının bağımsızlığın tarafsızlığın geldiği nokta ortada. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığından bahsedemiyoruz. Ancak yargının üç saç ayağından birisi olan savunma kurumu hala dimdik ayakta duruyor. Dimdik ayakta durabilmesi içinde avukatların savunma ve barolarına destek vermesi çok çok önemlidir.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Yükseliş Grubu'nun adayı Hasan Kılıç: Hukuk devleti mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Hukuksuzluklara karşı duracağız. Temel hak ve yükümlüklerle ilgili, insan haklarıyla ilgili müdahalelere karşı duracağız.

Bağımsız Avukatlar Grubu’ndan Gülden Sönmez: Esas talebimiz İstanbul Barosu'ndan bir yönetim anlayışının, biçiminin değişikliği üzerine Elbette ki CMK avukatları, genç avukatların sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerimizde mevcut. Ama hepsinin altında yatan itibar sorunun güçlü baro ile çözüleceğine inanıyoruz.

Genç Hukuk Hareketi Baro Başkanı Adayı avukat Türkan Kara: Baroculuk şeklinde oluşmuş bir saltanat hüküm sürüyor. Biz bunu yıkmakta kararlıyız. Biz baronun esas gayesinin baroculuk yapmak değil avukat esaslarından yola çıkarak avukatların sorunları ayrıca da toplumsal sorunlarda gerçek anlamda sağlam bir duruş göstermesi gerekiyor.

Biz aday olmayı boynumuz borcu olarak gördük. Çünkü artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Ve baroda bizim asla kabul edemeyeceğimiz kötü bit yönetim hüküm sürmektedir.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar