İstanbul'da skuterlere hız sınırı

İstanbul'da skuterlere hız sınırı
İstanbul'da üst üste yaşanan kazalarla gündeme gelen elektrikli skuterlere hız sınırı getirildi. UKOME’de alınan kararla, hız limiti saatte 25 kilometreden 20 kilometreye düşürüldü.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), son dönemde kazalarla gündeme gelen elektrikli scooterlar (e-skuter) için hız sınırı getirdi. İBB'nin Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, skuter hız limiti saatte 25 kilometreden 20 kilometreye düşürüldü.

Hız sınırlaması, firmalar üzerinden kiralanan scooterlarda geçerli olacak.

Elektrikli skuterler dünya çapında da tartışma konusu. Paris Belediyesi son yıllarda yaygınlaşan bu araçları risikli olmaları gerekçesiyle yasaklama planlarken, birçok ülkede de park ve hız konusunda kısıtlamalar bulunuyor. Türkiye'de son olarak, Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde bir otomobilin çarptığı skuterdeki iki lise öğrencisi ölmüştü.

HIZ SINIRI 50 KM'NİN ÜZERİNDEKİ YOLLARA ÇIKMALARI YASAK

Aralık 2020’de TBMM gündemine getirilen “Türkiye Çevre Ajansının Kurulmasına Dair Kanun Teklifi“ kapsamında, elektrikli scooterlar (e-skuter) Karayolları Trafik Kanunu’na bir araç olarak dahil edildi. Kullanım yaşı 16, kullanım alanları ise bisiklet yolları ve 50km/s hız altı karayolları olarak tanımlandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar