Kızılay'ın bağış kampanyasını seslendiren Metin Belgin: Yazıklar olsun, insanlığımdan utandım

Kızılay'ın bağış kampanyasını seslendiren Metin Belgin: Yazıklar olsun, insanlığımdan utandım
Kızılay'ın bağış kampanyasını seslendiren sanatçı Metin Belgin, AHBAP'a çadır satılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından mesaj paylaştı. Belgin, "Katkıda bulunmak insanlık görevimdi, kabul ettim. Şimdi insanlığımdan utanıyorum, yazıklar olsun" dedi.

Artı Gerçek - Kızılay'a bağlı şirketin AHBAP Derneği'ne çadır sattığının ortaya çıkması gündemdeki yerini korurken, Kızılay'a tepkiler de büyüyor.

Deposundaki çadırları depremin üçüncü gününde AHBAP Derneği'ne 46 milyon liraya sattığını doğrulayan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, parayı yine çadır üretmek için kullandığını iddia ederek "işbirliğimiz ahlaki, yasal ve akılcı" ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine tepkilerin odağında olan Kızılay'a bir tepki de sanatçı Metin Belgin'den geldi. Kızılay'ın bağış kampanyasında gönüllü seslendirme yapan sanatçı, sosyal medya hesabından Kızılay'a tepki gösterdi. Belgin paylaşımında, "Böyle şeyleri dillendirmeyi sevmem, ama depremin ardından Kızılay bağış kampanyası için (ücretsiz) seslendirme yapmamı istedi. Ayrıştırıcı olmamak, katkıda bulunmak insanlık görevimdi, kabul ettim. Şimdi insanlığımdan utanıyorum, yazıklar olsun" dedi.

NE OLMUŞTU?

Kızılay'ın Ahbap'a çadırları para karşılığında verdiği, gazeteci Murat Ağırel'in dünkü haberiyle ortaya çıktı. Ağırel, Kızılay’ın depremin üçüncü gününde Ahbap'a 46 milyon TL’lik çadır satışı yaptığını duyurdu.

Ahbap haberi doğruladı. Ahbap'tan yapılan açıklamada, "Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme yapıldı. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah deprem bölgesine gönderdik" denildi.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık da "Kızılay Çadır&Tekstil AŞ gerek günlük~1000 çadır imali gerekse ithalat ve yurtiçi fason imalat ile AFAD’a barınma desteği vermeye devam etmektedir @Ahbap ve @Kizilay’ın işbirliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır. Aksini iddia eden ise ya meseleyi anlamamış ya da kötü niyetlidir" açıklaması yaparak kendilerini savundu.

Haluk Levent FOX TV yayının da Kızılay'dan gıda da satın aldıklarını açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar