TİP'in Kızılay'ı protesto eylemi de engellendi: Çok sayıda gözaltı var

TİP'in Kızılay'ı protesto eylemi de engellendi: Çok sayıda gözaltı var
Kadıköy'de Kızılay’ın çadır satışını protesto etmek isteyen TİP üyelerinin eylemi polisler tarafından engellendi. Çok sayıda kişi darbedilerek gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Türkiye İşçi Partisi üyeleri, deprem bölgesinde çadır ihtiyacı sürerken Kızılay’ın çadırları AHBAP'a satmasına tepki olarak Kadıköy'de Kızılay binasına yürümek istedi. TİP üyelerinin önü Bahariye Caddesinde polisler tarafından kesildi. Polis TİP üyelerine basın emekçilerini darp ederken, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Çevredekiler gözaltıları alkışlarla protesto etti.

YARDIM KOLİLERİNİN ÇIKARILMASI ENGELLENDİ

Yürüyüşe müdahalenin ardından Bahariye'deki TİP binasından deprem bölgesine gönderilecek erzak ve ihtiyaç malzemelerin araçlara yüklendiği sırada polis binayı ablukaya aldı. Polisler "Kızılay sadece deprem bölgesine yardım edecek" diyerek TİP'lilerin yardım kolilerini taşımasına engel oldu.

Mahalle sakinleri "Hükümet istifa" sloganları ile polisin engellemesini protesto etti.

TİP İSTANBUL İL ÖRGÜTÜ BİNASI ABLUKAYA ALINDI

Gazeteci Mehmet Şafak Sarı'nın sosyal medya üzerinden paylaştığı görüntülerde 20 gündür Afet Koordinasyon merkezi olarak çalışan TİP İstanbul İl Örgütü ve Kadıköy İlçe Örgütü binası abluka altına alındı. Binaya giriş ve çıkışların engellendiği belirtilirken, TİP Üyesi ve afet gönüllülerinin gözaltına alındığı belirtildi.

fp6qdy2wwamav9b.jpg

BAŞ: DERHAL GÖZALTILARI SERBEST BIRAKIN

Polisin müdahalesinde gözaltına alınanlar arasında TİP MYK, Parti Meclisi, il ilçe yöneticileri de bulunuyor.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Deprem için kılını kımıldatmayan iktidar; Kızılay'ın çadırları satmasıyla ilgili basın açıklaması düzenlemek isteyen parti üyelerimize saldırdı. Gözaltına alınanlar arasında depremzedeler var. Biz de bunları not ediyoruz, görüşeceğiz! Derhal gözaltıları serbest bırakın!" ifadelerine yer verdi.

POLİS BASIN AÇIKLAMASINA DA SALDIRDI

TİP İstanbul İl Örgütü binası önündeki abluka devam ederken TİP milletvekili Barış Atay ve Ahmet Şık ile birlikte parti üyelerinin bulunduğu basın açıklamasına polis tekrar saldırdı. Barış Atay açıklamasında başlarken polis telsizinden yapılan anonsla konuşması kesildi.

Atay konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu kadar polis Antakya’da yok arkadaşlar. 50 bin kişinin öldüğü depremde bu kadar polis yok! Biz bu dayanışma eylemine devam edeceğiz. Bu enkazın altındna kalkamayacak hükümet. Bu kadar.

'HEPİMİZ PROTESTO EDİYORUZ, YETTİ ARTIK, BURAMIZA GELDİ!'

Halk polis saldırısını ve TİP İl Örgütüne uygulanan ablukaya karşı tepki gösterdi. Kadıköy'de ablukanın dışında bulunan bir kadın polislerin gülmesi üzerine konuştu. Polise, "Sen gittin mi deprem alanına, o yıkıntıları gördün mü? Ağzını, burnunu böyle eğerek olmuyor" ifadelerini kullandı.

"Sadece koli topluyorlar, nasıl döversiniz o çocukları" diyen kadın tepkisini şu sözlerle sürdürdü:

"Bu kadar hümanist çocukları nasıl döversiniz, ayıp, yuh size. Şu üniformanın altından yuh size. Depremzedeler için gece gündüz çalıştılar. 10-15 gündür duş almadan, tuvalet olmadan orada yardım ettiler. hiçbirinin kan bağı yok, hiçbiri Hataylı değil, Maraşlı değil, hiçbiri Malatyalı değil sadece insanlar, sadece insan oldukları için yardıma gittiler. Ne yaptılar? Kızılay çadır sattı diye protesto ediyorlar. Hepimiz ediyoruz bu devleti protesto. Yeter artık be, buramıza geldi. Kızılay'ınıza da yete, AFAD'ınıza da yeter. Hiçbiriniz Hataylı, Maraşlı, Malatyalı değil misiniz? Hiçbirinizi yakını o enkazların altından çıkmadı mı? hiçbirinizin yakını o enkazların altında değil miydi? Hiçbiriniz seyretmediniz mi o çocukları? Hiç vicdanınız sızlamadı mı sizin? Neyi savunuyorsunuz? Hangi ülkeyi, hangi devleti? Bu çocuklar 15-20 günüdr orada aç susuz, yemek olmadan yardım ediyorlar. Neyi engellemeye çalışıyorsunuz? Kızılay çadır vermezken biz kendi paralarımızla çadır alıp gönderdik o bölgeye, biz kendi paralarımızla yemekler gönderdik o bölgeye.. neyi engelliyorsunuz? neyi içeri atıyorsunuz? O çocukların hangisinin suçu var?"

TİP: DEVLET KIZILAY'I PROTESTO EDENLERİN KARŞISINA ÇIKTI, İŞTE BURADAYMIŞ

TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün ve TİP İstanbul İl Sözcüsü Melis Akyürek, Kızılay’ın çadır satışını protesto etmek istediği için 100’den fazla TİP üyesi ve gönüllüsünün gözaltına alınmasına karşı basın açıklaması düzenliyor.

Kadıköy'de en az 100 TİP üyesinin gözaltına alındığını, aralarında depremzedelerin ve deprem bölgesine yardıma gidecek olanların bulunduğunu açıklayan Ergün, "Lanet olsun" dedi.

TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, "'Devlet nerede?' diye soruyorduk. Devlet Kızılay'ı protesto etmek isteyenlerin karşısına çıktı. İşte buradaymış" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kızılay'ın depremin 3. günü Ahbap'a 46 milyon TL'ye çadır sattığı ortaya çıkmıştı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık satışın "ahlaki" olduğunu savunmuştu. Kızılay'ın Türk Eczacılar Birliğinin ihtiyaç duyduğu çadırları da tanesi 140 bin TL'den sattığı ortaya çıkmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar