Kobanê Davası kararı Bursa’da protesto edildi: 'AKP-MHP yargısının kararını tanımıyoruz'

Bursa’da Kobanê Davası kararları Bursa Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi. DEM Parti Bursa İl Eş Başkanı Abide Ok, “Türkiye hukuk tarihine, yargı tarihine dün yine kara bir leke daha sürüldü” dedi.

Ezgi BULUT


BURSA - Kobanê Davasında alınan kararlar Bursa’da Demokrasi Güçleri bileşenleri tarafından Kent Meydanı’nda protesto edildi. Basın açıklamasının yapıldığı nokta çok sayıda polis tarafından abluka altına alındı.

Türkiye hukuk ve yargı tarihine dün kara bir leke daha sürüldüğünü ifade eden DEM Parti Bursa İl Eş Başkanı Abide Ok, “Çetelerin, mafyaların, güpegündüz kent meydanlarında çakarlı araçlarla serbest dolaştığı, serbest bırakıldığı bir süreçte; Kürtleri asit kuyularında katleden, binlerce faili meçhul cinayet işleyen Jitem’in davalarının aklandığı bir süreçte Kürtler, devrimci ve sosyalist siyasetçiler cezalandırılıyor” dedi.

'SİYASİ DARBE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR'

Dün Sincan’da alınan kararla Selahattin Demirtaş’a 43 yıl 6 ay, Figen Yüksekdağ 30 yıl 3 ay ve yargılanan diğer kişilere toplamda yüzlerce yılla varan hapis cezaları verildiğini hatırlatan Ok, şunları söyledi:

“İddianame nasıl Saray’da ve MHP Genel Merkezinde yazıldıysa, bu karar da aynı odaklar tarafından verilmiştir. Türkiye'de yargı diye bir şey kalmamıştır. Türkiye’de şu anda yargının almış olduğu bu karar askeri cunta mahkemelerine rahmet okutacak bir karardır. Kobanê davasında bir hukuki darbe daha, bir siyasi darbe daha gerçekleştirilmiştir.”

'ARKADAŞLARIMIZI BİR GÜN MUTLAKA ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ'

HDP, Kürt siyaseti, devrimciler ve demokratların iktidar tarafından siyaset sahnesinden silinmek istendiğini belirten Ok, şöyle devam etti:

“Ama çok iyi bilsinler biz Kürtler, emekçiler, yoksullar yine her zaman olduğu gibi sahada omuz omuza dayanışarak bu kirli kararları boşa çıkaracaktır. Arkadaşlarımızı bir gün mutlaka özgürleştireceğiz. Selahattinlerle ve Figenlerle birlikte Türkiye demokrasisi için, demokratik bir cumhuriyet için mücadele edeceğiz. Bu kararı verenler çok iyi bilsin ki; halklarımız için o günler uzak değil. O günlerin mücadelesini daha kararlı bir şekilde yürüteceğimizin sözünü veriyoruz.”

'BU KARARLA TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİ OLMAYI REDDETMİŞTİR'

Kobanê Davası’da mahkemenin aldığı kararın IŞİD’in ve faşizmin yanında bir karar olduğunun altını çizen Ok, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Faşizme asla geçit vermeyeceğiz. Faşizme karşı daha çok omuz omuza olmanın, daha çok dayanışmanın olması gerektiği biz zaman dilimindeyiz. Biz bu cezaları tanımıyoruz, biz bu kararı tanımıyoruz. Selahattinler, Figenler, Günay Kubilaylar Kobanî Kumpas Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız, Kürtlerin, Türklerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bu topraklardaki tüm ötekileştirilenlerin gönlünde berat etmişlerdir, özgürlerdir.
Haksız ve hukuksuz yere ceza verilen arkadaşlarımız, bütün dünya kamuoyunun halklarımızın vicdanında beraat etmişlerdir.
İçeride de dışarıda da mücadelemiz sürecek ve tüm ezilenlerin hakları için birlikte kazanacağız!

AKP-MHP’nin kendi aparatına dönüştürdüğü yargı eliyle verilen bu kararla Türkiye bir hukuk devleti olmayı reddetmiştir. Bu kararı veren anlayışa sözümüz şudur ki; Kürt sorunu ve toplumsal sorunlar mahkeme salonlarında çözülemez, tarih bize göstermiştir ki son sözü direnenler söyler.” (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar