Komutan, Amedspor'a dair sözleriyle ilgili haberlere erişim engelleme kararı aldırdı

Komutan, Amedspor'a dair sözleriyle ilgili haberlere erişim engelleme kararı aldırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Afyonspor maçı öncesi Amedspor'u hedef alan açıklamalar yapan Afyon İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel, buna dair haberler hakkında mahkemeye başvurdu. Mahkeme onlarca haber ve sosyal medya paylaşımına erişim engeli kararı aldı.

Artı Gerçek - Afyon İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel, Afyonspor-Amedspor maçı öncesi sarf ettiği ifadelerle ilgili yapılan haberlere erişim engeli kararı aldırdı.

Müsabaka öncesi Afyonsporlu oyuncuların antrenmanını ziyaret eden Kırgel, "Gönlümüz sizlerle. Sizin işiniz futbol oynamak. Siz de onu gerçekten güzel yapıyorsunuz. Geri kalanı bize bırakın. Gerçekten Afyon’un sizin kazanmanıza ihtiyacı var. Hele hele Mersin’de yaşadığımız o terör eyleminden sonra gönlümden geçeni söylüyorum: Şöyle bir 5-0 eze eze yenerseniz, buradan onları göndeririz" demişti.

Kırgel'in bu sözleri Hes İlaç Afyonspor'un resmi twitter hesabından yayınlandı. Söz konusu paylaşım tepkilerin ardından silindi.

'SÖZLERİM MAKSADIMI AŞTI'

Kırgel, gelen tepkilerin ardından "Maksadımı aştığını anladığım sözlerimin yanlış anlamalara sebebiyet vermesinden dolayı duyduğum üzüntüyü ifade ederim" açıklamasını yaptı.

Kırgel, yaptığı yazılı açıklamada, stadyumda bulunduğu sırada oyuncular ile arasında geçen sohbetin izni ve bilgisi olmaksızın kaydedildiğini belirtti. Kırgel'in açıklaması öyle:

"Maksadım sporcularımıza devletimizin tüm güvenlik unsurlarının maçın ruhuna yakışır şekilde gerçekleşmesi ve sonuçlanması için görevi başında olduğunu anlatmaktan, sporun ruhuna yakışmayacak herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermemeleri gerektiğini ifade etmekten ve maçla ilgili motivasyonlarını artırma gayretinden ibarettir. Bir futbol karşılaşması üzerine kendi aramızda yaptığımız sohbetin bu noktaya çekilmesinden ve maksadımı aştığını anladığım sözlerimin yanlış anlamalara sebebiyet vermesinden dolayı duyduğum üzüntüyü ifade eder, müsabakanın sporun ruhuna uygun centilmenlik içerisinde geçmesini dilerim."

MAHKEMEYE BAŞVURDU

Kırgel'in Afyonkarahisar 2. Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptığı başvuru sonucu, çeşitli haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında kullanılan haberlerle ilgili erişim engelleme kararı alındı. 6 Ekim'de alınan kararda, "Mevcut yorumların içeriğinin talepte bulunan Yılmaz Kırgel vekili Av. Onur Çelik'in tüzel kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olduğu, tüzel kişilik haklarını ihlal edici mahiyette olduğu, talepte bulunanların itibarını
zedeleyici mahiyette olduğu, doğruluğu somut belge veya objektif gerçeğe uygun delillerle desteklenmediği ve yorumlarda kullanılan dilin eleştiri hakkı sınırlarında kalmayıp kullanılan ibarelerin ağır itham niteliğinde olduğu anlaşılmakla Talepte Bulunan Yılmaz Kırgel vekili Av. Onur Çelik'in erişimin engellenmesini talep hakkı bulunduğu anlaşıldığından 5651 Sayılı Kanun ve 6518 Sayılı Yasa ile Değişik İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 9/1-3 maddesi gereğince erişimin engellenmesine dair aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir" denilerek onlarca link sıralandı. Ardından da şu hüküm yer aldı:

"URL uzantılı yayınlara konu olmak üzere, 5651 Sayılı Kanun ve 6518 Sayılı Yasa ile Değişik İnternet
Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi
Hakkında Kanunun 9/1-3 maddesi gereğince ERİŞİMİN ENGELLENMESİNE,
2- Kararın bir suretinin derhal Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne gönderilmesine,
3- Kararın bir suretinin talepte bulunanlar vekiline tebliğine,
4- Yargılama giderlerinin kamu üzerinde bırakılmasına,
Bu karara karşı ilgililerin öğrendikleri tarihten itibaren 7 gün içerisinde Hakimliğimize verecekleri bir
dilekçe veya Hakimlik katibine beyanda bulunarak zapta geçirtmek suretiyle 5271 Sayılı CMK'nın 268/3-a
maddesi gereğince Afyonkarahisar 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz yolu açık olmak üzere,
Dosya üzerinde yapılan inceleme neticesinde karar verildi." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar