Mahpus Rozerin Kalkan’ın tahliyesi 'Taraflı koğuşlarda kalmak' iddiasıyla 11 ay ertelendi

Mahpus Rozerin Kalkan’ın tahliyesi 'Taraflı koğuşlarda kalmak' iddiasıyla 11 ay ertelendi
Şakran Kadın Cezaevi’nde tutulan Rozerin Kalkan’ın tahliyesi 11 ay ertelenerek engellendi. Ertelemeye gerekçe olarak 'Taraflı koğuşlarda kalmak' ile terör örgütü içinde aktif olmak' iddiaları gösterildi.

Artı Gerçek - 11 Ağustos 2016 tarihinde 'terör örgütü üyesi olma' iddiasıyla tutuklanan ve İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Rozerin Kalkan’ın tahliyesi, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından 11 ay ertelenerek engellendi.

Ailesini arayan Kalkan, tahliyesinin 11 ay engellendiğini bildirdi. Önceki hafta çağrıldığı İdare ve Gözlem Kurulu’na çıkmayı reddeden Kalkan, “Taraflı koğuşlarda kalmak” ile “terör örgütü içinde aktif olmak” iddialarıyla şartlı tahliyesinin engellendiğinin kendisine bildirildiğini aktardı. Kalkan, karara itiraz ettiğini söyledi.

'KEYFİ MUAMELE YAPIYORLAR'

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi’ne başvuruda bulunan anne Şerife Kalkan, kızının 2 hafta önce aradığında kurulun kendisiyle görüşmek istediğini ancak görüşmeyi kabul etmediğini söylediğini belirtti. Karar bildirilmediği için tahliye işlemlerinin başlatılması için avukatlarının cezaevine gittiğini dile getiren anne Kalkan, “Daha avukat yolda iken Rozerin aradı ve cezasının 11 ay uzatıldığını söyledi. Rozerin cezasını bitirdi. 11 ay uzatılması kabul edilecek bir durum değil. Dört duvar arasındaki bir insan ne yapabilir? Keyfi muamele yapıyorlar. Sabah erken kalktık, keyifliydik gelecek diye. Avukat bize iyi haberi verecek diye bekledik ama olmadı. Bunu kabul etmiyoruz. Pişman olunacak bir şey yapmadılar ki, pişman olduklarını söylesinler” diyerek tepki gösterdi. (MA)

Öne Çıkanlar