Mansur Yavaş'ın şikayetçi olduğu Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik beraat etti

Mansur Yavaş'ın şikayetçi olduğu Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik beraat etti
Yayınlanma:
A+ A-
ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın Sansür Yasası kapsamında şikayetçi olduğu Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik beraat etti. Algedik, "Böylece 2 belediye başkanından 3 dava ile Ankara'da fena bir yerde değilim sanki" dedi.

Artı Gerçek - Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ın Sansür Yasası kapsamında Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik'in Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü ormanındaki ağaç kesimine tepki göstermesi nedeniyle açtığı davanın ilk duruşması görüldü.

'HUKUKA UYGUN OLDUĞU KABUL EDİLMELİ'

Suç duyurusunun ardından Algedik tarafından savcılığa yapılan savunmada, 2009 yılından bu yana iklim değişikliği ve enerji alanda çalıştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Çalışma konum iklim değişikliği olduğu için ve de bir Ankaralı olarak fosil yakıt tüketimini artıran asfalt ve beton belediyeciliği konusunda kamuoyunu bilgilendirmekteyim. Bu konuda yanlış gördüğüm politikalara itiraz ettiğim de bilinir. Sayın Mansur Yavaş ve Ankara Büyükşehir Belediyesine de iklim değişikliği konusunda itirazlarım ve önerilerimi daha önce birçok defa sunmuş bulunmaktayım. Sayın Yavaş, seçimlerde ‘Asfalt beton belediyeciliği yapmayacağım’ taahhüdü ile aday olmuş, bilimsel gerçeklerle ortaya koymuş olduğum bu talebi söylemlerinde kullanmıştır. Ayrıca Büyükşehir Belediyesinin strateji planlarında da bu konunun yer almasını sağladım.

ODTÜ ormanını parçalayacak ve Ankara’yı iklim değişikliği açısında yaşanılmaz kılacak yol projesine dair Ankaralıların 1731 dilekçe ile başvurusunda da ismim belediye kayıtlarında yer almakta olup belediye bu konuda cevabını 1.12.2022 tarihli yazısı ile tarafıma resmi yollardan iletmiştir. Dolayısıyla tweetlerimde kullandığım ifadeler, dilekçede belirtildiğinin aksine kamu barışını bozmak amacını taşımamakta, aksine kamusal yararı gözeten bir tartışma kapsamında, bilimsel ve siyasi ifade özgürlüğümün kullanılması niteliğindedir. Kamuyu ilgilendiren, siyasi konularda ifade özgürlüğünün korumasının kapsamı AYM ve AİHM kararlarına göre çok daha geniş olduğundan paylaşımlarımın hukuka uygun olduğu kabul edilmelidir."

BERAAT ETTİ

Önder Algedik, sosyal medya hesabından, "Hacettepe ormanını savunduğum, ilgili haberleri yaydığım için ABB başkanı dezenformasyon gerekçesiyle şikayetçi olmuş, hakkımda kamu görevlisine hakaretten dava açılmıştı ya. Bugün ilk duruşması oldu ve beraat ettim" dedi.

Algedik, "Hakkımda önceki belediye başkanı da dava açmış, oda kaybetmişti. O zaman konu ODTÜ ormanı idi. Böylece 2 belediye başkanından 3 dava ile Ankara'da fena bir yerde değilim sanki" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, 6 Ocak 2023'te, Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik'ten şikâyetçi olmuştu. Yavaş, şikayetine dayanak olarak Türk Ceza Kanunu (TCK) 217/A maddesini göstermişti.

TCK 217/A, "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçunu kapsıyor ve "Dezenformasyon Yasası"nın da maddelerinden biri.

Öne Çıkanlar