Mardin'de kayyım protestosu: Halk 31 Mart’ta hesap soracak

Mardin'de kayyım protestosu: Halk 31 Mart’ta hesap soracak
Yayınlanma:
A+ A-
Mardin'de Kızıltepe Belediyesi'ne kayyım atanmasının yıldönümü dolayısıyla açıklama yapıldı. Açıklamada, 31 Mart’taki yerel seçimde halkın bir kez daha kayyımlardan hesap soracağını belirtildi.

Artı Gerçek - Mardin'in Kızıltepe Belediyesine 4 Kasım 2019'da kayyım atanmasının yıldönümü dolayısıyla açıklama yapıldı. HDP'li belediye eşbaşkanları ile HEDEP milletvekili Kamuran Tanhan'ın da katılımıyla HDP ilçe binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. "Kayyım irade gaspıdır" pankartının açıldığı açıklamada ilk olarak HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu adına Jiyan Akar söz aldı

'KAYYIMLARI TANIMIYORUZ'

Kayyımın irade gaspı olduğuna dikkat çeken Akar, kayyımları kabul etmeyeceklerini vurguladı. Ardından söz alan Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz, 4 Kasım tarihinin Kızıltepe Belediyesi'ne hukuksuz bir şekilde kayyım atanmasının yanı sıra HDP'ye dönük siyasi darbenin de yıldönümü olduğunu söyledi. İktidarın siyasi darbelerle ömrünü uzatmaya çalıştığını kaydeden Elik, kayyım atamalarını kabul etmediklerini söyledi. Halkın her dönem olduğu gibi iradesine sahip çıkmaya devam edeceğini kaydeden Elik, kayyımların atandığından bu yana talan politikası yürüttüğünü dile getirdi.

'BU HALKIN İRADESİ DEĞİL, İRADESİNE ATANMIŞ KAYYIMLARSINIZ'

AKP'li kurmayların kayyım politikasına ilişkin yaptıkları "Biz kazanmazsak kayyım gelir" açıklamasına tepki gösteren Elik, "Biz de diyoruz ki, biz kayyımları tanımıyoruz. Dün başaramadınız. Yarın da başaramayacaksınız" dedi.

Kayyım atamaları ve 4 Kasım darbesine tepki Kürtlerin Şeyh Saitler ve Seyit Rızalar gibi boyun eğmeyeceklerini dile getirerek, "Bizler baş eğmedik, baş eğmeyeceğiz. Bu halkın iradesi değil, iradesine atanmış kayyımlarsınız" dedi.

Kayyımların yaptıkları yolsuzluk ve rüşvet çarklarına dikkat çeken Milletvekili Kamuran Tanhan da, kayyımları teşhir edeceklerini ve kayyımlardan hesap soracaklarını vurgulayarak, 31 Mart 2024 seçimlerinde halkın bir kez daha hesap soracağını söyledi. (MA)

Öne Çıkanlar