Mutabakat Metni'nde cezaevlerine yer yok

Mutabakat Metni'nde cezaevlerine yer yok
Millet İttifakı'nın açıkladığı Ortak Mutabakat Metni'nde cezaevleriyle ilgili tek madde var. İHD Hapishaneler Komisyonu Eş Sözcüsü Çevirmen, Terörle "Mücadele Kanunu kapsamında cezaevlerinde tutulan insanlara yönelik açık bir madde yok" diyor.

Denizcan ABAY


Artı Gerçek - Millet İttifakı Ortak Mutabakat metnini yayınladı. 240 sayfalık metinde çok sayıda konu başlığı var. Metne ilişkin yapılan yorumlarda yeterli olduğunu söyleyen de var, eksikleri var diyen de.

Metinde cezaevlerine ilişkin tek madde bulunuyor o da hasta mahpuslara ilişkin şu madde:

"Cezaevinde kalamayacak derecede hastalığı, engeli bulunan hasta ya da yaşlı mahpusların tahliye ve infaz erteleme taleplerinin değerlendirilmesinde ölçüt kabul edilen Adli Tıp Kurumu raporlarının yanı sıra, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı kararı ile her ilde belirlenmiş tam teşekküllü devlet hastaneleri tarafından alınan raporların da dikkate alınmasına yönelik yasal bir düzenleme yapacağız."

TMK’DAN BAHSEDİLMEYEN BİR MADDE

İHD Hapishaneler Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Çevirmen hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinden bahsedilmemesine yönelik eleştiri yöneltiyor.
Konulan tek maddede Terörle Mücadele Kanunu’ndan bahsedilmemiş olmasına dikkat çekiyor.

“Bu madde konmuş ama, maddenin içinde herkes olacak mı? Eşitlik sağlanacak mı? Ayrımcılık ortadan kalkacak mı? Çünkü Covid salgını başladığında hapishanelerde 65 yaş üstü hasta mahpusların serbest bırakılacağı söylendi. Ancak TMK kapsamında bu hükümlüler, tutuklular serbest bırakılmadılar.ve öldüler hapishanelerde. TMK kapsamında tutuklu bulunan mahpuslar mutabakat metninde olan bu maddeden yaralanacak mı? Açıklık söz konusu değil. TMK’ya değinilmemiş bile. “

“TÜRKİYE HAPSETME REJİMİNE DÖNÜŞTÜ”

Çevirmen Türkiye'nin hapsetme rejimine dönüştüğünü söylüyor:

“Türkiye’de toplam 399 hapishane var. 341 bin 97 tutuklu-hükümlü var. 2023 yılında da adalet bakanlığın stratejik planlamasında 20 hapishane daha yapılacağı söyleniyor. Yani 419 hapishaneye çıkacak. Bunlar da yapıldğı zaman neredeyse her ile 5’ten fazla hapishane düşüyor. Bir hapsetme rejimi inşa edilmiş durumda. Gazeteciler, siyasetçiler, muhalifler, itiraz hakkını kullanan pek çok insan hapishanede.

“HAPİSHANELERDEKİ DEVASA SORUNLAR METİNDE YOK”

Tutuklu yargılama bir istisna olması gerekirken norm halini almış durumda. Haklarında iddianame hazırlanmamış olan gazeteciler hapishanelerde tutuluyorlar. TMK( Terörle Mücadele Kanunu) kapsamında pek çok insan şu anda hapishanede haksız yere tutuluyor. Ancak bununla ilgili düzenlemenin tek bir harfi bile geçmemiş. Toplumun tüm kesimine paydaş hale getirdiği bir ihlalden ve hukuksuzluktan nasıl bahsedilemez. Anlayabilmek mümkün değil. Hapishanelerde çok devasa sorunlar var. İşkence var, kötü muamele var. Bu sorunlar yapılan başvurularla partilerin bir kısmını yansıyor. Partilerin iletişim birimleri bu haberleri okuyorlardır. Ancak toplumun pek çok kesiminin ortaklaştığı soruna dair herhangi bir şey konulmamış.

Bunun yanında artan bir tecrit var. Yüksek güvenlikli hapishaneler, F Tipi hapishaneler inşa edildi. Ağırlaşan tecrit koşulları hiç gündeme gelmemiş. Bu kadar insanın cezaevinde tutulmasıyla ilgili herhangi çalışma yapılmamış.“

Nuray Çevirmen AKP iktidarıyla birlikte inşa edilen hapsetme rejimine ilişikin İttifak partilerinin rahatsızlık duyduğuna dair bir ibarenin olmadığını vurguluyor. Eşitliğin ve özgürlüğün sağlanabildiği, herkesin hukuk açısından korunabildiği bir sisteme geçiş olması gerektiğini belirten Çevirmen, mutabakat metninde de bunlara yer verilmeli diyor.

Öne Çıkanlar