Rojvelat Kızmaz köyünde defnedildi

Rojvelat Kızmaz köyünde defnedildi
Hasankeyf Barajı'nda cansız bedenine ulaşılan Rojvelat Kızmaz’ın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından Hermês Köyü’nde defnedildi.

Artı Gerçek - Batman'ın Petrol Mahallesi'nde 9 Şubat’tan bu yana kayıp olan ve cenazesine Hasankeyf Barajı’nda ulaşılan Rojvelat Kızmaz’ın cenazesi Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’'ndeki otopsi islemlerinin ardından Gercüş ilçesine bağlı Hermês köyüne getirildi.

Kızmaz’ın cenazesine Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman Belediye Eşbaşkan adayı Gülistan sönük ve Tewgere Jinan Azad (TJA/Özgür Kadın Hareketi) üyesi kadınlarla binlerce kişi katıldı.

Aile ve sevenlerin gözyaşlarının aktığı anmada Kızmaz’ın cenazesi vasiyeti üzerine farklı tarihlerde ve farklı yerlerde vefat eden amcalarının yanına defnedildi.

AĞABEY KIZMAZ: ÜÇ GÜN BOYUNCA KENDİMİZ ARADIK

Batman'ın Petrol Mahallesi'nde 9 Şubat’tan bu yana kaybolan Rojvelat Kızmaz’ın cesedine ulaşıldı. Dün elbiselerinin bulunduğu Hasankeyf Barajı'nda yapılan aramanın ardından Kızmaz’ın cenazesine ulaşıldı.

Ailenin uğraşları sonucu Rojvelat Kızmaz'ın eşyaları Hasankeyf baraj gölünde dün akşam saatlerinde bulunmuştu.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan ağabeyi gazeteci Mehmet Kızmaz, "Kardeşimin kaybolduğu 9 Şubat günü karakola, il emniyete bildirmemize rağmen bugüne kadar emniyetten tek bir arama dahi aileme gelmiş değil. Batman'ın her sokağını karış karış 3 gün boyunca kendimiz aradık. Kardeşimin Hasankeyf'e gitmiş olabileceğini, kaybolduğu gün emniyete bildirmemize rağmen, kardeşimin Hasankeyf'e gittiğini bugün kendimiz tespit ettik.

'ELBİSESİNİ SU KENARINDA BİZ KENDİMİZ BULDUK'

Hasankeyf ilçe emniyet jandarmaya da bildirmesi gerekirken bugün onlara da kendimiz bildirdik. Ardından Hasankeyf'i, Dicle kenarını kendimiz aradık. Kardeşimin elbisesini su kenarında biz kendimiz bulduk. Arama teknesinin suda arama başlatılması yönünde talebimize de 'kaptan ilçe dışında' denildi. Şimdi kardeşimin kıyafetlerini bulduktan sonra arama teknesi nasıl da bir anda çalıştırıldı” demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar