Sinan Ateş'in isminin sokağa verilmesi teklifine AKP ve MHP'den ret

Sinan Ateş'in isminin sokağa verilmesi teklifine AKP ve MHP'den ret
Yayınlanma:
A+ A-
Yalova Belediyesi'nde CHP grubu, Sinan Ateş'in isminin bir sokağa verilmesi için önerge sundu. Önergenin görüşülmesi teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Artı Gerçek - Ankara'da 30 Aralık 2022'de silahlı saldırıyla öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'le ilgili iktidara yüklenen CHP, Yalova'da da bir adım attı. Yalova Belediyesi şubat ayı meclis toplantısında, CHP grubu Sinan Ateş’in isminin bir sokağa verilmesi için önerge sundu.

Sözcü'nün haberine göre, önergenin görüşülmesi teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Önergenin görüşülmesine ret oyu veren ve oturumu yöneten AKP’li Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un “Gündeme alamadık, hayırlısı olsun” sözleri ise dikkat çekti.

BELEDİYE AKP’YE GEÇMİŞTİ

Yalova Belediyesi, CHP’li Belediye Başkanı Vefa Salman'ın görevden uzaklaştırılmasının ardından 2020 yılında belediye meclisinde ilk iki turda sonuçlanmayan seçimde, üçüncü turda 17 oy alan AKP’li meclis üyesi Mustafa Tutuk Yalova'nın geçici belediye başkanı seçilmişti.

NE OLMUŞTU?

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş, arkadaşı Selman Bozkurt ile 30 Aralık 2022'de, Çankaya ilçesi Kızılırmak Mahallesi'ndeki binadan çıktığı sırada, motosikletli 2 kişinin silahlı saldırısında öldürüldü.

Soruşturma kapsamında en son, 2018 genel seçimlerinde MHP'den İstanbul'da milletvekili adayı gösterilen Avukat Serdar Öktem gözaltına alındı.

Öktem 27 Ocak’ta savcılık tarafından çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Böylece soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 18’e yükseldi.

Öktem’in, Ateş cinayetiyle ilgili tutuklanan eski MHP İstanbul İl yöneticisi Ufuk Köktürk ve aynı soruşturmada tutuklanan Doğukan Çep’in geçmişteki avukatı olduğu iddia ediliyor.

Ateş'in öldürülmesi üzerinden bir ay geçmesine rağmen AKP ve MHP'den hiçbir açıklama yapılmaması muhalefet partileri tarafından eleştirilmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kendisine Sinan Ateş cinayeti hakkında soru soran gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'na "Hadi işine bak, hadi bakayım!" demesi de muhalefet partisinden ve gazetecilerden tepki almıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar