Soylu'nun Baskın Oran'a hakareti 'ifade özgürlüğü' sayıldı: Aynı sözleri ben söyleseydim ne olurdu?

Soylu'nun Baskın Oran'a hakareti 'ifade özgürlüğü' sayıldı: Aynı sözleri ben söyleseydim ne olurdu?
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2020 15:14
A+ A-
'Eğer ben Bakan Soylu’ya 'Kendisini devlet adamı diye pazarlamış, yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak Süleyman Soylu' diye hitap etseydim ne olurdu?'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Prof.Dr. Baskın Oran'a yönelik hakaretleri 'ifade özgürlüğü' olarak değerlendirildi. Dosya, Yargıtay'a taşındı.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25. Hukuk Dairesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Artı Gerçek yazarı Prof. Dr. Baskın Oran'a yönelik 'alçak' ve 'uşak' ifadelerinin düşünce özgürlüğü kapsamı içinde kaldığına öne sürdü.

'ALÇAK' VE 'UŞAK' HAKARETLERİ

Bakan Soylu, Prof. Dr. Oran'ın, 23 Haziran 2017'de T24'te yayınlanan "Kürtler Üzerine Bazı Trajikomik Deneyler" isimli yazısına ilişkin "Kendisini ilim adamı diye pazarlamış yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak Baskın Oran hakkında suç duyurusunda bulunuyorum" diye yazdı.

Soylu'nun kişisel Twitter hesabından yapılan paylaşımın ardından İstanbul Başsavcılığı Prof.Dr. Oran hakkında soruşturma açtı. Savcılık soruşturma sonunda, yazıda suç unsuru bulunmadığını belirterek, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. 

Oran da , Soylu'nun 'alçak' ve 'uşak' ifadelerini mahkemeye taşıyarak Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde manevi tazminat davası açtı. Soylu’nun avukatı ise bu dava dilekçesine, "Davacının söz konusu yazısının şiddete teşvik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör örgütü propagandası içerdiğini" öne sürerek yanıt verdi.

'AYNI SÖZLERİ BEN SÖYLESEYDİM NE OLURDU?'

Oran ise ilk duruşmada şunları söyledi:

"Bana davalının tweet’iyle yöneltilen sözlerin, benim tarafımdan davalıya aynen yöneltilmesi halinde ne karar verecek idiyseniz, o şekilde karar vermenizi talep ediyorum. Eğer ben Bakan Soylu’ya "Kendisini devlet adamı diye pazarlamış, yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak Süleyman Soylu" diye hitap etseydim ne olurdu, sadece onu düşünerek karar veriniz, yeter."

ELEŞTİRİ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SAYILDI

Prof.Dr. Oran'ın tazminat davasını reddeden mahkeme, gerekçeli kararda şöyle dedi:

"Soylu’nun ‘suç unsuru taşıdığını değerlendirdiği’ eylemler konusunda halkı bilgilendirdiği, devlete ve güvenlik güçlerine ağır eleştirilere cevap verme hakkını kullandığı, kişilik hakları ve ifade özgürlüğünü hedef almaksızın Baskın Oran’ı eleştirdiği ve bunun ifade özgürlüğü üzerinde caydırıcı etki yaratacağının söylenemeyeceği..."

Öte yandan mahkemenin Oran'ın yazısından 'bildiri' olarak bahsetmesi ve emekli olalı 14 yıl olan Oran'ı 'kamu görevlisi' sayarak hüküm vermesi de dikkat çekti.

DOSYA YARGITAY'A TAŞINDI

Mahkemenin red kararı üzerine davayı istinaf mahkemesine taşıyan Oran da başvurusunda, "Bakan Süleyman Soylu’nun eleştirisi varsa bunu hakaret etmeden de yapabileceğini" belirtti. Ancak Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin ret kararının kaldırılmasını oybirliğiyle reddetti.Mahkeme kararında, "Bakan Soylu’nun tweet’i kendisinin kişisel değer yargısı niteliğindeki görüşleri ve davacının değerlendirmelerine karşılık cevapları olup, ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamı sınırları içinde kaldığı ve davacının da eleştiriye açık olması gerektiği için, davacının isteminin tümden reddine karar verilmesi doğrudur" denildi.

Oran, istinaf mahkemesinin kararını temyiz talebiyle Yargıtay'a taşıdı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar