Soylu'nun BAE ziyareti: Peker iadeye hazırlanıyor, videoları adamlarına teslim etti iddiası

Soylu'nun BAE ziyareti: Peker iadeye hazırlanıyor, videoları adamlarına teslim etti iddiası
Süleyman Soylu'nun BAE ziyareti üzerine Sedat Peker'in kendisini "Türkiye'ye iade edilmeye" hazırladığı öne sürüldü. Peker'in hazırladığı videoları güvenilir adamlarına teslim ettiği de iddia ediliyor.

Artı Gerçek - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) ziyaret etmesi üzerine, hakkında organize suç örgütü davası açılan Sedat Peker cephesinde Türkiye'ye iade edileceği beklentisini artırdığı iddia edildi.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, Sedat Peker yakın çevresinde "Süleyman Soylu, benim iade edilmem için özel olarak geldi" yorumunda bulundu. Peker'in, Soylu'nun heyetinde bulunan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu'nun geçmişte kendisi hakkındaki soruşturmaların başındaki isim olmasına işaret ettiği belirtildi.

Peker, 1 Ağustos'ta "Seçime 2 ay kalaya beni bekleyin. Sizi sokağa çıkamaz hale getireceğim. Sana bu görevi verenleri tüm dünyaya rezil edeceğim" iddiasında bulunmuştu.

Bu kapsamda Peker'in seçimler öncesinde yayınlanmasını istediği bazı belgeler ile çektiği videoları da güvenilir adamlarına teslim ettiği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker hakkında Şubat 2022'de kırmızı bülten çıkarılmıştı. Adalet Bakanlığı da BAE yönetiminden 23 Kasım'da Peker'in Türkiye'ye iadesi için geçici tutuklanmasını talep etmişti.

Bu süreçte BAE yönetimi Sedat Peker'in Youtube hesabı üzerinden paylaşım yapmasını haziran ayında yasaklamıştı. Bu yasak, 3 Eylül'de ise tamamen tüm sosyal medya hesaplarına uzanmıştı. Peker, bu tarihten itibaren "dijital tecride" alınmış durumda. BAE yetkilileri, Peker'in paylaşım yapması halinde Türkiye'ye iade edecekleri uyarısını da bizzat yapmıştı.

Sedat Peker, Mayıs 2021'den bu yana yaptığı paylaşımlarda özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu 15 Temmuz sırasında dağıtıldığını iddia ettiği silahlar ve uyuşturucu ile kaçakçılığı başta olmak üzere birçok konuda suçlamıştı.

Öne Çıkanlar