Taksim'de 1 Mayıs deklarasyonu açıklamasına polis müdahalesi

Taksim'de 1 Mayıs deklarasyonu açıklamasına polis müdahalesi
HDK ve HDP İstanbul İl Örgütü'ün 1 Mayıs deklarasyonu açıklamasına polis müdahele etti. Çok sayıda gözaltı var.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü’nün Taksim Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs deklarasyonunun açıklamasına polis saldırdı. HDK Essözcüleri Esengül Demir, Cengiz Çiçek, HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, HDP İl Eşbaşkanı Ferhat Encu yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı açıklama, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararını gerekçe göstererek engellendi. 

Kitle açıklamada ısrar etmesi üzerine polis, haber takibini yapan gazetecileri darp ederek alandan uzaklaştırdı. 

TERS KELEPÇE İLE GÖZALTI

Daha sonra kitleyi abluka altına alan polis, HDP Eşsözcüleri Cengiz Çiçek ve Esengül Demir, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eşbaşkanı Kadriye Doğan, HDP İl Eşbaşkanı Ferhat Encu ile Erkan Tepeli, Attila Özdoğan, Mehmet Sait Bor, Besra İşsever, Sedat Şenoğlu, Mehmet Karadağ ve çok sayıda kişiyi ters kelepçe yaparak, gözaltına aldı. 

1 MAYIS’A ÇAĞRI

Engelleme ve gözaltılara tepki gösteren İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, 1 Mayıs’a izin verildiğini, ancak kitlesel geçmesinin önüne geçmek için hazırlık aşamalarının yasaklandığını söyledi. Burada  1977’de katledilen işçileri anmak üzere bulunduklarını ifade eden Gülüm, "İşçileri, emekçileri görmezden gelen ve kölelik koşulları dayatan, sermayeden yana tutum alan ve sürekli sermayeden yana olan bu anlayış,  anmamızın önüne geçmiş durumda. Bir daha katliamlar yaşanmasın diye anma yapmak istedik. 1 Mayıs’a katılım çağrısı yapmak için buradaydık. Madem 1 Mayıs’a izin verildi neden açıklamalarımız yasaklanıyor. İstediğiniz kadar yasaklamalar koyun; 1 Mayıs Türkiye’nin her yerinde çok güçlü bir şekilde kutlanacak. Herkesi bu yasakçı anlayışa karşı bu gözaltı, polis terörü ve engeline karşı 1 Mayıs’ta Maltepe Meydanı’nda yapacağımız mitinge herkesi çağırıyoruz. İşçi, emekçinin hakkı, barış, adalet, eşitlik ve kadın özgürlüğü için ve ötekileştirilen tüm insanlar 1 Mayıs’ta buluşmaya çağırıyoruz" diye konuştu. (MA)

Öne Çıkanlar