İstiklal saldırısı soruşturması: Bilal Hassan'ın kardeşi adliyeye sevk edildi

İstiklal saldırısı soruşturması: Bilal Hassan'ın kardeşi adliyeye sevk edildi
Yayınlanma:
A+ A-
İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırının şüphelilerinden firari Bilal Hassan'ın kardeşi Ahmad Elhac Nwas, İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Artı Gerçek - İstanbul’daki İstiklal Caddesi'nde altı kişinin öldüğü, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında Ahmad Elhac Nwas, İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Saldırıya yönelik soruşturma kapsamında, bombayı olay yerine bıraktığı belirlenen Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu toplam 24 şüpheli daha önce tutuklanmıştı.

Son olarak, Soruşturma kapsamında, Albashir ve firari Bilal Hassan’ın sınırı kaçak yollarla geçmelerinin ardından bir süre Antakya’da konaklamalarını sağladığı açıklanan şüpheli Muhab Ammari, 25 Kasım'da tutuklanmıştı.

BAKAN SOYLU AÇIKLAMIŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da önceki gün sosyal medya platformu Twitter’da katıldığı sesli sohbet odasında yaptığı açıklamada, saldırıyla ilişkili olduğu gerekçesiyle firari Bilal Hassan’ın kardeşi Ahmad Alhac Nwas'ın yakalandığını duyurmuştu.

2 YILDIR YÜRKİYE'DE YAŞADIĞI BELİRTİLDİ

Nwas'ın 2 yıldır Türkiye'de olduğunun ve Beyoğlu'nda bir konfeksiyon atölyesinde çalıştığının tespit edildiği yönünde bilgi servis edildi.

İstanbul Emniyeti’ndeki işlemleri tamamlanan Elhac Nwas, bugün İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

NE OLMUŞTU?

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da meydana gelen patlamada altı kişi öldü, 81 kişi yaralandı. Saldırının failinin Ahlam Albashir olduğu açıklandı. Albashir'e ait olduğu belirtilerek yayınlanan ilk görüntülerde, zanlının caddede beton saksıdaki banka paket bıraktıktan sonra olay yerinden elinde bir gül ile uzaklaştığı görüldü. Albashir, Küçükçekmece'de yakalandı. Aynı evde bulunan çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Esenler'de ikamet eden Albashir'i Küçükçemece'ye getiren ve yurt dışına kaçırmakla görevli kişinin Ahmet Jarkas olduğu öne sürüldü. Kardeşi Ammar Jarkas'ın da Albashir'le birlikte yaşayan Billal Hassan'ı kaçırdığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk açıklamasında, saldırı talimatının Kobanê'den verildiğini ve Albashir'in Afrin'den Türkiye'ye sızdığını, PKK tarafından istihbarat eğitimi verildiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında ise, Albashir'in İdlib'den Türkiye'ye geçtiği bilgisi yer almıştı. Açıklamada, “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin – İdlib üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir” denilmişti.

Albashir'in ifadesi olarak açıklanan anlatımlarda ise Türkiye'ye İdbil'den geldiği belirtiliyordu. Albashir'in pakette bomba olduğunu bilmediğini ve uyuşturucu sandığını söylediği de öğrenildi.

Saldırının ardından Albashir’le birlikte 51 kişi gözaltına alındı. 49 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından bu sabah saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılıkta işlemlerinin ardından Albashir’in da aralarında bulunduğu 17 şüpheli tutuklanma talebiyle, üç şüpheli ise adli kontrol talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 17 şüpheli hakimlikçe tutuklandı. Üç şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ardından yapılan yeni operasyonlarla tutuklu sayısı 25'e yükseldi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar