Timur Cihantimur Boston'da yeniden hakim karşısına çıkıyor

Timur Cihantimur Boston'da yeniden hakim karşısına çıkıyor
Eyüpsultan'daki trafik kazasında Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olduktan sonra ABD'ye kaçan Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok'un Boston'daki yargı süreci devam ediyor. 17 yaşındaki Timur Cihantimur, bugün yeniden hakim karşısına çıkacak.

Artı Gerçek - İstanbul’da 1 Mart tarihinde ehliyetsiz olarak araba kullanırken bir kişinin ölümüne, dört kişinin de yaralanmasına neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok'un kendisini kaçırdığı ABD'de bugün (20 Haziran) yeniden hakim karşısına çıkacak.

Boston’da John Joseph Moakley mahkeme binasında 18 Haziran Salı günü görülen davada hakim Donald L. Cabell ilk olarak, Timur Cihantimur’un duruşmasını annesi Eylem Tok’un ikinci duruşmasının da yapılacağı 27 Haziran Perşembe gününe ertelediğini açıklamıştı.

VOA Türkçe'den Mehmet Sümer'n aktardığına göre avukatları, Timur Cihantimur’un kaldığı çocuk tutukevindeki durumundan şikayetçi olduğunu ve orada uzun süre kalmak istememesini gerekçe göstererek davanın daha erken çekilmesini talep etti.

Bunun üzerine Hakim Cabell duruşma takvimine bakarak en erken 20 Haziran Perşembe saat 15.30’a duruşma günü ve saati belirleyebileceğini söyledi. Avukatlar da hakimin verdiği bu tarihi kabul etti. 17 yaşındaki Cihantimur, bugün yine annesi Eylem Tok’tan ayrı olarak hakim karşısına çıkacak.

Eylem Tok ve Timur Cihantimur’u farklı avukatlar savunuyor. Timur Cihantimur’un 18 yaşından küçük ve ABD vatandaşı olması sebebiyle, davası annesi Eylem Tok’tan ayrı olarak görülüyor.

AVUKATLARI SERBEST BIRAKILMASINI İSTEMİŞTİ

Cihantimur’un avukatları, salı günkü duruşmada sık sık kendisinin ABD vatandaşı olmasına atıfta bulunmuştu. Cihantimur’un bir avukatı ayrıca müvekkilinin serbest bırakılmasını ve bir ABD vatandaşı olarak ülkede kalarak eğitim hayatına devam etmek, kendisi ve ailesi için burada bir hayat kurmak niyetinde olduğunu dile getirmişti.

ISLAHEVİNE 14 HAZİRAN'DA GÖTÜRÜLDÜ

Gazeteci Emrullah Erdinç ise sosyal medya hesabından, Timur Cihantimur’un dosyasında yer alan verileri paylaştı. Buna göre Cihantimur, ıslahevine 14 Haziran'da götürüldü. Doğumgünü 28 Haziran'da olduğu için de yaşı 16 olarak belirtildi.

Erdinç, şu ifadeleri kullandı: "Timur Cihantimur’un Connecticut eyaletinde reşit olmayan çocukların tutulduğu İslah evindeki dosyasında yazan bilgilere göre’ Cihantimur 14 Haziran 2024 getirildiği belirtiliyor. Yargılanması devam ettiği için hüküm kısmı boş bırakılmış durumda. Dosyada yaşının 16 olarak belirtilmesi nedeni 28 Haziran’da 17’sinde gün alacak olması. Yani bir hafta sonra Timur Cihantimur’un doğum günü . Yine dosyadaki bilgiye göre “Federal Suç” ibaresi yer alıyor."

Türkiye, hem ehliyetsiz araç kullanarak Murat Aci’nin ölümüne ve dört kişinin yaralanmasına neden olan Timur Cihantimur’un, hem de onu önce Mısır’a ardından da ABD’ye kaçıran annesi Eylem Tok’un iade edilmelerini istiyor.

Türkiye ve ABD arasında 1980 yılında imzalanan suçluların iadesi anlaşmasının dördüncü maddesi, taraflara uygun görmemeleri halinde kendi vatandaşlarını diğer ülkeye iade etmeme hakkı tanıyor. ABD’de mahkeme, bu madde kapsamında Cihantimur’u Türkiye’ye iade etmeyebilir. (VOA Türkçe)

Öne Çıkanlar