TTB: Her türlü şiddetin karşısında yer almayı sürdüreceğiz

TTB: Her türlü şiddetin karşısında yer almayı sürdüreceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
İktidarın hedefindeki Türk Tabirleri Birliği'nin Yüksek Onur Kurulu, geçmişteki linç süreçlerinin acı sonuçlarını hatırlattı: TTB'nin şiddetin karşısında yer almayı sürdüreceği belirtilen açıklamada, "Toplumsal barışın zedelenmesinden kaygılıyız" denildi.

Artı Gerçek - Türk Tabirleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında PKK'ye yönelik operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığına dair görüntülerle ilgili açıklamaları nedeniyle iktidarın hedefinde. Son olarak MHP lideri Devlet Bahçeli de Fincancı'yı 'Vatandaşlıktan çıkarılsın' diyerek hedef gösterirken TTB'den açıklama yapıldı.

'BU TÜR LİNÇ SÜREÇLERİNİN ACI SONUÇLARI BELLEĞİMİZDE'

Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu'nun açıklamasında, "Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın bir yayın organında yaptığı değerlendirme sonrasında hedef haline getirilerek itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını üzülerek görmekteyiz. Toplumsal belleğimizde bu tür linç süreçlerinin acı sonuçları tüm ağırlığıyla kayıtlıdır" denildi.

'FİNCANCI KURUM, KURULUŞ HEDEF GÖSTERMEDİ'

Medya Haber kanalının, Fincancı'nın açıklamasını manipülatif tarzda yayımladığı söylenen açıklamada, "Dr. Fincancı Hoca, iddia edilen konuya dair uzman görüşünü belirtmiştir. Kurum, kuruluş hedef göstermemiştir. Olgu ve olayların uluslararası sözleşmelere uygun bağımsız, bilimsel bir soruşturma süreci ile açığa kavuşturulması gereğini vurgulamıştır. Açıklamanın Medya Haber kanalı tarafından basın meslek ilkeleri ve etik yükümlülüklerine aykırı bir tutumla araçsal, manipülatif tarzda yayımlanmış olduğunu da yayını takiben yaşanan tartışmalar ekseninde farklı mecralarda defaten beyan etmiştir. İlgili yayın organının sorumsuz yayıncılık anlayışını açıkça kınıyoruz" ifadeleri yer aldı.

Hekimliğin etik ilke ve sorumlulukları anımsatılan açıklamada "Hekimliğin varoluşsal değerleri, etik ilke ve uluslararası sözleşmelerle belirlenmiş sorumlulukları açıkça insandan, yaşamdan ve hakikat arayışından yanadır. Bu sorumlulukla her zaman olduğu şekilde her türlü silahın, şiddetin karşısında yer almayı sürdüreceğiz. Toplumsal barışın zedelenmesinden kaygılıyız. Bu konuda tüm kamuoyunu duyarlı davranmaya davet ediyoruz" denildi.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, TTB'yi ve Fincancıyı hedef aldı. Hakkında soruşturma açılan Fincancı için, "Türk Tabipleri Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir. Hem bu kişiyle, hem bu kurumla ilgili adımlar atılacak. Bakanlarımıza, Tabipler Birliği başta olmak üzere meslek örgütlerinde yeni yapıya geçilmesine yönelik mevzuat çalışmalarının hızlandırılması talimatı verdik. Gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin değişmesini sağlayacağız" dedi.

İktidarın küçük ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli de partisinin bugünkü Meclis grup toplantısında TTB'nin kapısına kilit vurulmasını ve Şebnem Korur Fincancı'nın vatandaşlıktan çıkarılmasını istedi. Bahçeli, "TTB'nin başkan ve yöneticileri hakkında en ağır cezai işlemlerin tatbik ve temin edilerek bu birliğin kapısına kilit vurulmasını, doktorlarımızın bu kuruma mecburi üyelik şartlarının kaldırılarak özgürleşmelerini tarihi önemde addediyorum. Birliğin başında Türk olamaz, Türk yazılamaz. TTB Başkanı ile diğerlerinin Türk vatandaşlığından çıkarılması, vatansız ve ülkesiz olmaya mahkum edilmesi akla en yakın yollardan birisidir" sözlerini sarf etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar