Veterinerler TOKİ’ye başvurdu: 81 ilde barınak yapın

Veterinerler TOKİ’ye başvurdu: 81 ilde barınak yapın
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 11:12
A+ A-
Veterinerler, sadece İstanbul ve Ankara’da 800 bine yakın sokak hayvanı olduğunu belirterek, ‘Sorun büyük, bu sorun ancak halka açık kalıcı barınaklarla çözülebilir’ dedi.

Veteriner hekimler, 81 ilde TOKİ’ye başvurarak hayvan barınakları yapılmasını istedi. Sadece İstanbul ve Ankara’da 800 bine yakın sokak hayvanı bulunduğunu belirten veterinerler, hayvan hakları için harekete geçti.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi TOKİ'ye 81 ilde 81 Barınak projesi için başvuru yaptı. Yurttaşların itidalli davranması nedeniyle hayvan haklarında büyük bir krizin 'şu anlık' yaşanmadığını belirten Tanrıverdi, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Kalıcı hayvan barınaklarının ülke genelinde eksikliği her geçen gün daha fazla hissedilmeye başladı. Başta Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirler olmak üzere tüm Türkiye genelinde ciddi bir kalıcı hayvan barınağı problemiyle karşı karşıyayız. Belediyeler, ilgili kamu kurumları sokaklarda yaşamak zorunda kalan hayvanlara yönelik çalışmalarda yetersiz kalıyor. Örneğin hayvanlar kalıcı olmayan geçici barınaklarda tedavileri tamamlanıp tekrar sokaklara bırakılıyor. Birçok belediye, hayvan hakları, hayvan sağlığı ve hayvanların yaşama hakları ile ilgili yeterli bütçeyi ayırmıyor. Bu da sorunlara sebep oluyor. Sadece Ankara’da 200 bine yakın sokak hayvanı olduğu tahmin ediliyor. İstanbul’da ise bu rakam 3-4 katı fazla. Sayı Türkiye çapında çok yüksek, sorun büyük."

‘VATANDAŞIN İTİDALLİ DAVRANIŞI NEDENİYLE ŞU ANLIK KRİZ ÇIKMIYOR’

 "Vatandaşların itidalli davranmaları sonucunda en azından şu anda, herhangi bir kriz veya büyük sorunlar ortaya çıkmıyor. Fakat bu durum her zaman böyle olmayacak, olmuyor da. Hayvanların yaşam haklarına saygı göstermeliyiz. Onların da sağlıklı, temiz, hijyenik ortamlarda hayatlarını sürdürmeleri, düzenli beslenmeleri hakları."

‘81 İLDE BARINAK YAPSIN’

"Peki ne yapacağız? Madem belediyeler çeşitli nedenlerle sokak hayvanları için yeterince bütçe ayıramıyor, o zaman 15 yıldan fazla zamandır milyonlarca konut, dükkân, AVM, stadyum, spor salonu, okul, hastane yapan TOKİ, 81 ilde kalıcı barınak yapsın. Örneğin, belediye 5 bin hayvan kapasiteli bir barınağı 3 milyon liraya yapabiliyorsa, TOKİ bunu tüm ülkeye uygulayacağı için maliyet yarıdan fazla düşecektir. Bunun için bir proje başlatalım. Devlete ait kullanılmayan arsalarda, içinde sağlık kompleksi olan, tam donanımlı, düzenli beslenebilecekleri, hijyenik, barınaklar yapalım. Hayvanseverlerin görüşlerine önem vererek projemizi hazırladık. TOKİ’ye başvurumuzu da yaptık. İşe, 81 ilde şehir dışlarına 81 barınak yaparak başlayabiliriz. Bir barınakta 15 bin hayvan yaşatabilsek, 1 milyon 215 bin hayvanımızı sağlıklı, hijyenik bir ortamda yaşatabiliriz. Bu da çok ciddi bir rakam demek."

‘TOKİ İLE ORTAK KOMİSYON KURULSUN’

"Tüm şehirlerimizdeki veteriner hekimlerimizle elimizi taşın altına koymaya hazırız. Barınak projelerini, sağlık şartlarını, hayvanların durumlarını planlamaya hazırız. TOKİ ile birlikte ortak bir komisyon kuralım. Çalışmalara başlayalım. Bu barınaklar halka da açık olsun, gelsinler buralardan hayvan sahiplenebilsinler. 81 ile 81 Barınak Projesi ile bu çalışmaya start verelim. İleride bu sayı arttırılabilir. Buraları hayvansever insanlarımızın denetimlerine de açabiliriz."

Öne Çıkanlar