10 Ekim IŞİD’in intihar saldırısı sonucu Ankara Tren Garı önünde katliamın gerçekleştiği yerin anıt meydan olarak düzenlenmesi için DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim-Der “Emek, Barış, Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması düzenlediklerini duyurdu. Düzenleyiciler adına yapılan açıklamada; Katliamdan sonra, Ankara Garı ve çevresi Emek, Barış ve Demokrasi için mücadele çağrısı yapan mitingin konusu ile özdeş hale gelmiştir” denildi.

 

Katliamın yaşandığı tarihte Emek, Barış ve Demokrasi Mitingine gelenlerin hedef alınmasından doğru ismin seçildiği ifade edildi. 10 Ekim’de 103 kişi yaşamını yitirmiş, 400 aikın yurttaş yaralanmıştı.

 

10 Ekim Ankara Katliamı'nın toplumsal düzlemde unutulmamasını sağlamayı; hayatını kaybetmiş ve hayatta kalan bireylerin anısını onurlandırmayı; hafızayı mekânda ve gündelik yaşamda yeniden üretmeyi amaçlamaktadır. Ankara Garı ve meydanının kuşaklar boyunca ortak değerlerimiz olan emek, barış ve demokrasiye adanarak yurttaşların bir araya geleceği bir kamusal mekân olarak yeniden üretimi hedeflenmektedir”  olarak açıklandı.

 

“Bu bağlamda yarışma, bu acı saldırının gerçekleştiği mekân olan Ankara Garı ve yakın çevresinin, söz konusu mitingin ana teması olan “emek, barış ve demokrasi” temaları ile bir tür anı mekân olarak yeniden kurgulanmasını amaçlamaktadır. Bununla birlikte, 10 Ekim sonrası yasaklı hale getirilen kentsel kamusal alanlarımızı kullanarak özgürleştirmeyi, örgütlerimizin tarihi buluşma ve toplanma alanlarını yeniden yaşatmayı umut ediyoruz. “

 

YARIŞMA SÜRECİ VE TAKVİM

 

Emek, Barış, Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışma süreci 23 Kasım 2019 tarihinde başlayacak. Peyzaj mimarları, mimarlar ve şehir plancıları olmak üzere heykeltraş, ressam, grafik tasarımcısı gibi meslek gruplarının yarışmaya katılmı bekleniyor. İlgili başvuru belgeleri ve açıklamalara ise https://10ekimanitmeydan.org adresinden ulaşılabilecek.

 

Sorular için son gün: 6 Aralık 2019

Soruların cevaplanması: 13 Aralık 2019

Yer görme: 21 Aralık 2019

Proje Teslim tarihi: 24 Şubat 2020

Jüri Değerlendirmesi: 29 Şubat – 1 Mart 2020

Değerlendirme Konferansı: 3 Mart 2020

Yarışmayı Kazananların açıklanması: 5 Mart 2020

 

.