DÜNYA - Alman komedyen Jan Böhmermann'ın avukatı Christian Schertz, Erdoğan ile ilgili tartışmalı şiiri hakkında yaptığı değerlendirmeden dolayı Almanya Başbakanı Angela Merkel'e dava açabileceklerini açıkladı.

Alman Tagesspiegel gazetesinin haberine göre, avukatı tarafından yazılan açık mektupta Böhmermann, Başbakan Merkel'i şiirle ilgili yapmış olduğu eleştirilerle ''önyargıya eşit sayılan bir yargısal değerlendirme yapmakla'' itham ediyor.

Almanya Başbakanı Merkel de şiiri ''bilinçli olarak kırıcı bir metin'' şeklinde tanımlamıştı. Böhmermann'ın avukatı Schertz, hukuki süreç devam ederken Merkel'in kamuoyuna bu tür bir açıklama yapma hakkı bulunmadığını ve yürütmenin başı olarak yaptığı bu açıklamayla ''kuvvetler ayrılığının temel prensiplerini çiğnediğini'' savunuyor.

Bu davranışın hukuka aykırılığını değerlendirmesi için karşı tarafa bir hafta süre tanıdıklarını açıklayan Schertz, söz konusu açıklama gelmediği takdirde müvekkiline dava açmasını salık vereceğini belirtti.

ERDOĞAN DAVA AÇMIŞTI

Alman komedyen Jan Böhmermann, "küfürlü eleştiri" anlamına gelen "Schmähkritik" adlı söz şiiri 31 Mart 2016 tarihinde Alman ikinci kanalı ZDF'de yayınlanan "Neo Magazin Royale” adlı programında okumuş, Erdoğan Alman Böhmermann'ın kendisiyle ilgili bu şiirinin hakaret içerikli olduğunu gerekçe göstererek yasaklanması talebi ile komedyene dava açmıştı.

Hamburg Eyalet Mahkemesi 10 Şubat tarihli kararında Böhmermann'ın 24 mısralık şiirinin 18 mısrasının bir daha okunmasını yasaklamıştı.