Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönündeki kararın 'kendilerini bağlamadığını' savunan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendi adamlarını koruyorlar" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında çeşitli gündemler ele alındı.  

 

'AİHM KARARI BİZİ BAĞLAMAZ'

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin “Tutukluluğu sonlandırın” kararıyla ilgili, şunları söyledi:

"AİHM terörle ilgili Türkiye’den giden her kararı onaylıyor. Daha kendi mahkemelerimizden bir karar çıkmadı. İç hukuk yolları tüketilmeden bu kararı alıyorlar. Türkiye aleyhine hareket ediliyor. Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz."

Erdoğan ayrıca toplantıda 100-150 sayfalık kararın çevirisi tamamlandıktan sonra inceleneceği belirtildi.

PARTİ KAPATMA: KİŞİLER ÜZERİNDEN CEZA VERİLMELİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP'yi hedef alarak kapatılması yönündeki çağrıların da değerlendirildiği toplantıda, Erdoğan, "En çok bizim ağzımız yandı bu konuda. Parti kapatmayı AK Parti zorlaştırdı. Bu bizim kararımız zaten. Parti kapatmak yerine kişiler üzerinden bir ceza verilecekse verilmelidir" değerlendirmesini yaptı.

AİHM: DERHAL SERBEST BIRAKILSIN

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Selahattin Demirtaş hakkında nihai kararını vererek siyasetçinin derhal serbest bırakılması yönünde çağrı yapmıştı. AİHM ayrıca Türkiye’nin 3 bin 500 avro maddi, 25 bin avro manevi tazminat ve 31 bin 900 avro masraf ödemesi yapmasına karar verdi. Karara ilişkin Demirtaş, "Türkiye'de hukuk ve adalet sisteminin bizzat hükümet eliyle çökertildiğinin tescilidir" demişti.