Avukatlarıyla aracılığıyla mesaj gönderen Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik, kararın siyasi saiklerle verildiğini söyleyerek, “Öyle ki beni tutuklayan hakimin duruşma boyunca agresif tavırları, mübaşirlere bağırıp çağırması, iki defa salondan çıkması nasıl bir baskı olduğunu gösteriyor” dedi. 

Libya'da askerlerin yaşamını yitirmesine dair yayımlanan haberlere gazetelerinde yer verdikleri için 6 Mart’ta ifadeye çağrılan Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alınan Çelik ve Keser, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etme” iddiasıyla 8 Mart’ta tutuklandı. İstanbul 5'inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Çelik ve Keser, Silivri 9 No'lu Kapalı Cezaevi’ne götürülmüştü. Avukatlarıyla görüşme gerçekleştiren Çelik, kararın hukuki olmadığını ve siyasi saiklerle verildiğini söyledi. 

‘ZERRE KADAR KAYGIM YOK’

Çelik, avukatı aracılığıyla gönderdiği notta, “Tüm arkadaşlara sıcak sevgi ve selamlar. 30 küsur yıllık basın tarihimizdeki faili meçhuller, bombalamalar, işkence, on yıllara varan tutuklamalar yanında tutukluluğumdan zul addederim. 

Birçoğunuz soruşturma dosyasını gördü. Hukuki olmadığı siyasi saiklerle karar verildiği çok açıktır. Öyle ki beni tutuklayan hakimin duruşma boyunca agresif tavırları, mübaşirlere bağırıp çağırması, elini masalara vurması, iki defa (Biri gelen telefon üzerineydi) salondan çıkması nasıl bir baskı olduğunu gösteriyordu. Ben gayet iyiyim. Şuan tek tutuluyoruz. Yakında aynı koğuşa alınırız sanırım. Beni bilirsiniz, hep bu ceberut iktidarın gitmek üzerine olduğunu söylerim. Bu inancımdan zerre kaygım yok. Sizlerin de özgür basın gerçeğinde hakikati yazacağınızdan şüphem yok. En kısa sürede görüşmek dileğiyle…” ifadelerine yer verdi. (Mezopotamya Ajansı)