Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün 16:00'da internet üzerinden telekonferans şeklinde basına kapalı olarak gerçekleştireceği toplantıda yatırımcılarla bir araya gelecek. Toplantıya katılımın yoğun olması bekleniyor.

Enflasyondaki yükseliş eğiliminden dolayı indirimlere ara verilmesi nedeniyle, birçok yatırımcı ve ekonomistin katılımının beklendiği toplantıda faizlerin yönüne ilişkin Merkez Bankası'ndan gelebilecek sinyaller takip edilecek.

Para Politikası Kurulu (PPK) 25 Haziran'da yaptığı toplantıda faiz indirimi serisine ara verdi. Faizlerin yüzde 24'e kadar tırmanmasının ardından Merkez Bankası, art arda dokuz toplantıda indirime giderek yüzde 8,25'e kadar indirmişti.

ÖNE ÇIKAN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİ DOLARİZASYON OLACAK

Yerli ve yabancı birçok kurum ve hedge fonun katılacağı toplantıyla ilgili öne çıkan diğer bir konu dolarizasyon olacak. En son açıklanan resmi verilere göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 200 milyar doların üzerinde ve toplam mevduatın yüzde 48,50'sini oluşturuyor.

Swapların döviz rezervleri içindeki payı da, birçok yatırımcı ve ekonomistin katılımının beklendiği toplantıda değinilmesi beklenen konulardan. Son bilanço rakamlarına göre payı giderek artan swaplara ve rezervlerin artırılması için atılacak adımlara ilişkin gelebilecek sorulara verilecek yanıtlar takip edilecek.

Ayrıca bankanın yılın başında bilançonun yüzde 5'i oranında belirlediği, ancak pandemi nedeniyle yüzde 10 olarak revize ettiği varlık alımlarının seyrine ilişkin olası değerlendirmeler önemli olacak. Zira varlık alımları banka bilançosunun yüzde 9,2'sine yaklaşmış durumda ve mevcut koşullarda 5,5 milyar TL'lik bir alan kaldı.

Büyümeyi destekleyici olası adımlar, bankanın dipten dönüş sinyalleri alıp almadığı bağlamında ekonomiye ilişkin yorumu toplantıda değinilmesi beklenen diğer başlıklar arasında bulunuyor.

REZERV YÖNETİMİ İLE İLGİLİ DETAYLAR GÜNDEME GELECEK 

Bloomberg HT Araştırma Müdürü Cumhur Örnek, bugünkü toplantıyla ilgili olarak, "Piyasa sunum ve sorulara verilecek cevaplarda bozulan enflasyon dinamikleri sonrası para politikasının nasıl şekillenceğinin ipuçlarını ve rezerv yönetimi konusunda yapılan çalışmaların detaylarını arayacak" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Örnek, "Son bir konu da tahvil alımları olabilir. Belirtilen azami oran ve muafiyet hesaba katıldığında sınıra yaklaşıldı. Burada yeni bir revizyon düşünülüyor mu soru olarak başkan yardımcılarına sorulabilir" dedi.

Örnek, "TCMB, Temmuz 2016’dan bu yana yatırımcı, ekonomist ve analistlerle teknik içerikli görüşmeler yapıyor. Bu toplantılarda katılımcıların genel makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar, bankacılık gibi çeşitli konulardaki teknik içerikli soruları cevaplanıyor. Ancak pandemi nedeniyle haziran ayında toplantı yapılamamıştı" dedi.