Türkiye’nin Şengal, Mahmur ve Dêrik saldırıları ardından Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 4 milletvekilinin de bulunduğu bir heyet, Şengal’i ziyaret etti. HDP heyeti Şengal’de birçok kurumla görüşerek toplantılar yaptı. HDP heyeti, yaptıkları görüşmeleri raporlaştırıp, kamuoyuyla paylaşacak. HDP Batman Milletvekili Feleknaz Uca’nın yanı sıra heyette HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş yer aldı.

HDP heyeti, bugün de Sinunê ilçesinde Êzidî Özgürlük ve Demokrasi Partisi’ni (PADÊ) ziyaret etti. HDP heyetini PADÊ eşbaşkanları Ömer Salih ve Zehra Sileman ve PADÊ üyeleri karşıladı. PADÊ ziyaretinin ardından HDP heyeti, 11 Aralık 2021’de Türk savaş uçakları tarafından bombalanan Xanesor Halk Meclisi’ne gitti. HDP heyeti, Xanesor Halk Meclisi binası önünde basın açıklaması yaptı.

ÖZGÜNEŞ: ÊZİDÎ HALKIMIZIN YANINDAYIZ

HDP’li Hasan Özgüneş, HDP heyetinin Şengal ziyaretinin amacına işaret ederek, Êzidî halkının yaşadığı sorunları, acıları paylaşmak için Şengal’e geldiklerini söyledi. Özgüneş, Türk devleti ve IŞİD’in Şengal’e yönelik saldırılarını kınayarak, “Türkiye’deki demokrasi ve özgürlük isteyen halklar olarak, Êzidî halkımıza desteğimizi ifade ediyoruz. Tüm katliamlara ve vahşete karşı halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Hangi taraftan saldırı gelirse ona karşı duracağız. Sonuna kadar Êzidî halkının hakikatinin yanındayız” dedi.

ÇEPNİ: TÜRKİYE HALKLARI ADINA ŞENGAL’DEYİZ

HDP’li Murat Çepni de, mesajının başında bir Türkiye sosyalisti olarak gerçekleri kendi gözleriyle görmek için Şengal’e geldiğini belirtti. Türkiye halkı adına Şengal’de bulunduklarını söyleyen Çepni, “Tüm özgürlük ve barışsever halklar adına Şengal’deyiz. Şengal halkı düşünce ve inançlarıyla kendi ayakları üzerinde durmak istiyor. Şengal’de demokratik toplum gerçeğini gördük. Şengal’deki tüm gözlemlerimizi Ankara halkıyla paylaşacağız. AKP hükümetinin Şengal’deki politikaları suçtur” şeklinde konuştu.

KAYA: ÊZİDÎ TOPLUMU ÖZGÜR YAŞAMI İNŞA ETMEK İSTİYOR

Daha sonra konuşan HDP’li Hüda Kaya da, Êzidî toplumunun tarihi ve kadim kimliğiyle IŞİD’e karşı verdikleri direnişe dikkat çekti. Kaya, Türk ve Müslüman bir kadın olarak Şengal halkına destek olmak için geldiğini belirterek, “Êzidî toplumu yeni bir yaşam için büyük çaba sarf ediyor. Bu bulunduğumuz yer, bildiğiniz gibi, Xanesor Halk Meclisi’ydi. Şengal’de hastaneler, halk meclisleri, kadın ve çocuk yaşam alanları bombalanıyor. Özgür ve barış içinde bir yaşam için üzerimize ne düşüyorsa yapacağız” diye belirtti.

UCA: RAPORUMUZU MECLİS’TE AÇIKLAYACAĞIZ

Şengal’in kültürüne, tarihine ve direnişine dikkat çeken HDP’li Feleknaz Uca ise, “Keşke Şengal Dağı’nın dili de olsaydı ve bu direnişi konuşabilseydi. Êzidî toplumuna yönelik bu saldırıların haddini aştığını biliyoruz. Êzidîleri yok etmek istiyorlar. Ama herkes bilsin ki Êzidî toplumu 74 Ferman’da başını verdi ama sırrını vermedi. Bir tek Êzidî bile kalsa Êzidxan’ı yine de savunacak. Şengal’de yaptığımız görüşmeler sonucunda hazırlayacağımız raporumuzu Türkiye’de Meclis’te tüm kamuoyuyla paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

‘ŞENGAL GERÇEĞİ TÜM DÜNYAYA ULAŞSIN İSTİYORUZ’

Daha sonra konuşan PADÊ Eşbaşkanı Zehra Silêman, Türk devletinin Şengal’e yönelik saldırılarına değinerek, “Bugün görüşlerini bir raporla Türk Meclisi’ne sunabilirler. Kültürümüze ve halkımıza sahip çıkmak istiyoruz. Meclis’teki HDP heyetini bu gerçeği tüm dünyaya aktarmasını istiyoruz” dedi.

HDP heyeti, yapılan açıklamanın ardından Şengal’e döndü. (MA)