Pompeo’dan AB’ye çağrı: IŞİD'lileri geri alın ve yargılayınArtı Gerçek

IŞİD Karşıtı Koalisyon’un bakanlar düzeyindeki toplantısında, koalisyonun Avrupalı ​​ve diğer üyelerine çağrıda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, IŞİD'lilerin yargılamalarını istedi.


IŞİD Karşıtı Koalisyon, ABD'nin başkenti Washington’da bakanlar düzeyinde bir toplantı gerçekleştirildi. ABD öncülüğündeki toplantıya yaklaşık 30 koalisyon üyesinden gelen dışişleri bakanları ile üst düzey yöneticiler katıldı.

'ONLARI ADALETE TESLİM ETMEK IŞİD'İN HALİFELİĞİNİ DİRİLTMESİNİ ENGELLEYECEKTİR'

Toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, koalisyonda bulunan ülkelerin IŞDİ’in işlediği vahşetten sorumlu tutulan binlerce yabancı savaşçıyı geri almalarının şart olduğunu söyledi:

"Gözaltına alınan yabancı savaşçıların çoğu Avrupa'dan geliyor, ancak ülkeler onları geri almak konusunda isteksiz davranıyor. Onları adalete teslim etmek IŞİD'in halifeliğini diriltmesi ve ideolojisini ihraç etmesini engelleyecektir."

YERİNDEN EDİLMİŞ SİVİLLER İÇİN FON ÇAĞRISI

Pompeo ayrıca koalisyon katılımcılarına, yıllarca süren çatışmalarla yerinden edilmiş milyonlarca sivilin geri dönmesine izin vermek için Irak ve Suriye'deki Birleşmiş Milletler (BM) yardım ve yeniden yapılandırma projelerine fon sağlama konusunda da çağrıda bulundu. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER