Reuters: G7 ülkelerinde Covid-19 önlemlerine güven azaldıArtı Gerçek

G7 ülkelerinde hükümetlerin Covid-19 önlemlerine güven azalmasında İngiltere başı çekiyor.


Uluslararası bir araştırma, dünyanın en zengin 7 ülkesinde hükümetlerin Coronavirus kriziyle ilgili önlemleri konusunda halkın güven duygusunun azaldığını ortaya koydu.

Reuters'teki habere göre, G7 ülkeleri bir bütün olarak ele alındığında, mart ayında yüzde 54 olarak ifade edilen güven oranının nisanda yüzde 50’ye, mayısta ise yüzde 48’e düştüğü belirtiliyor.

Kantar adlı kamuoyu yoklamaları şirketinin 28 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında 7 bin 12 kişi ile yaptığı araştırmada, İngiltere’de hükümetin aldığı önlemlere güvendiğini belirtenlerin oranı nisan ayındaki seviyeden 18 puan düşüş göstererek Mayıs’ta yüzde 51’e geriledi.

ABD, Kanada, Almanya, Fransa ve İtalya'da ise güven azalması 2 ila 6 puan arasında oldu. Japonya ise güven artışı olan tek ülke.

Salgında alınan önlemlerden biri olan temas takip uygulamasını katılımcıların sadece yarısı kullanacağını söyledi. Kullanmak istemeyenlerin üçte ikisi ise mahremiyet konusundaki kaygılarını dile getirdi.

Her 3 kişiden 1’i işyerine geri dönme konusunda endişesini dile getirdi. Aynı oranda kişi de salgın öncesindekinden daha fazla evde çalışmak istediğini bildirdi. Katılımcıların yüzde 40’ı restoran, kafe, bar, sinema gibi yerlere daha az gideceğini açıkladı. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER