ABD'li Demokrat Senatör Jack Reed, ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), İstanbul'daki Suudi Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin ulaştığı veriler hakkında yalan söylediğini iddia etti.

CNN US'de yer alan habere göre Reed yaptığı açıklamada CIA'in hazırladığı raporda veliaht prens Muhammed Bin Selman'ın Kaşıkçı cinayetiyle doğrudan bağlantılı olduğu sonucuna vardığını belirtti. Trump raporu inceledikten sonra yaptığı açıklamada CIA'in böyle bir sonuca varmadığını belirtmişti. Reed, bu ifadeleri hatırlatarak Trump'ın yalan söylediğini belirtti.

CIA'ın hazırladığı raporun kanıtlara ve analizlere dayandığını söyleyen Reed, "Bu durumda kesin bir sonuca varılmadı demek doğru olmaz" yorumunda bulundu. Trump'a muhalif olan birçok ABD'li basın organı, Trump'ın Kaşıkçı cinayetini petrol piyasalarını manipüle etmek için kullandığını iddia etmiş ve bu nedenden dolayı Bin Selman'ı suçlamaktan kaçındığını belirtmişti. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)