Foto: dpa


Almanya'da koronavirüs salgının başında beri ülkedeki en yüksek vaka sayısına ulaştığı bugünlerde önemli bir gelişme yaşandı. Ülkede, salgına ilişkin görevlerde istihdam etmek üzere yıl sonuna kadar 12 bin askeri personelin pandemi için seferber etmeye hazırlandığı bildirildi. Söz konusu seferberliğin, hükümetin pandemi durumunun önümüzdeki haftalarda daha da kötüleşmesi beklentisini yansıttığı belirtildi.

Alman hükümetinin, salgına ilişkin görevlerde istihdam etmek üzere Noel’e kadar 12 bin kadar askeri seferber etmeye hazırlandığı bildirildi. Bu askerlerin hasta yoğunluğu yaşayan hastanelere yardım etmesi, yaşlı bakım evlerinde aşı ve test çabalarını desteklemesi ve virüsü kontrol altına almak için enfekte olmuş kişilerin temas takibi için sağlık ofislerine yardım etmesi planlanıyor.

Almanya’nın önde gelen haber dergilerinden Der Spiegel’de yer alan haberde, bu seferberliğin yetkililerin pandemi durumunun önümüzdeki haftalarda daha da kötüleşmesini beklediklerini ortaya koyduğu değerlendirmesi yapıldı. Koronavirüs pandemisinin önceki dalgalarında Alman ordusundan 10 binden fazla asker görevlendirilmişti.

BAZI EYALETLER HASTALARI BAŞKA BÖLGELERE SEVK ETMEYE BAŞLADI

Alman haber ajansı dpa’nın bildirdiğine göre ise Doğu’daki Saksonya ve Thüringen eyaletlerinin yanı sıra Bavyera’daki birçok hastane, dolu oldukları için yoğun bakım hastalarını ülkenin diğer bölgelerine sevk etmeye başladı. Pek çok yerde sağlık personelinin tekrar Covid-19 hastalarına odaklanabilmesi için planlanan ameliyatlar da ertelendi.


Almanya’da henüz aşı olamayan 12 yaşın altındaki çocuklar son dalgada en kötü etkilenen grup arasında yer alıyor. Alman Öğretmenler Derneği, yerel sağlık ofislerinin ülke çapındaki okullarda yaşanan birçok salgını kontrol altında tutmakta zorlandığı konusunda uyardı. Heinz-Peter Meidinger haftalık Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte “Artık okullarda enfeksiyon salgınlarını nasıl kontrol altına alacağımızı bilmiyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Almanya'da koronavirüs vaka sayıları rekor seviyeye ulaşmış, geçen perşembe günü şu ana kadar bir gün içerisinde kaydedilen en yüksek koronavirüs vaka sayısı olan 50 bin yeni vaka kayda geçmişti. Ülkede pandemiyle mücadelede yetkili sağlık kuruluşu olan Robert-Koch Enstitüsü'nün verdiği bilgilere göre, şu ana kadar halkın yüzde 67,5'i iki doz koronavirüs aşısı oldu. Almanya'da gelecek hafta federal yönetimle eyalet yönetimlerinin bir araya gelerek salgın önlemlerini ele alması bekleniyor.