Kadınlar 1 Mayıs'ta Taksim'de: 'Haklarımızı savunmak için 'buradayız, güçlüyüz’ diyeceğiz'

Kadınlar 1 Mayıs'ta Taksim'de: 'Haklarımızı savunmak için 'buradayız, güçlüyüz’ diyeceğiz'
1 Mayıs mitingi için hazırlıklar sürerken Mor Dayanışma üyeleri, "Yükselen kadın ve emek düşmanı politikalara" karşı 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını belirtti. Mor Dayanışma üyeleri, "Haklarımızı savunmak için ‘buradayız, güçlüyüz’ diyeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - 1 Mayıs İşçi Bayramı’na sayılı günler kalırken, sendikalar, meslek odaları, siyasi partiler ve kadın örgütleri, 1 Mayıs’ı kutlamak için hazırlıklar ve çağrılarına devam ediyor. Mor Dayanışma üyeleri İrem Kayıkçı ve Seda Yanmış, kadına yönelik şiddet ve cinayetler başta olmak üzere kadın yoksulluğuna, emeğe sömürüsüne dönük saldırılara karşı örgütlenme çağrısı yaptı.

'EN ZOR KOŞULLARDA ÇALIŞTIRILANLAR KADINLAR'

Türkiye’de asgari ücretle 'sefalet koşullarının' dayatıldığı bir süreçte 1 Mayıs’a gidildiğini söyleyen İrem Kayıkçı, özellikle de kadınların asgari ücretin dahi altında çalıştırılmaya zorlandığını vurguladı. Kayıkçı, “Asgari ücretin altında güvencesiz, sigortasız, en zor koşullarda çalıştırılan kesim kadınlar. Bunu biz Özak Direnişi’nde de, birçok farklı kadın grevinde de, kadınların öncülüğünü ettiği grevlerde de görüyoruz” dedi.

'MÜCADELEMİZİN KARŞILIĞINI ALIYORUZ'

“Sermayeden doğru çelişkilerin ve krizlerin arttığı bir dönemde AKP-MHP iktidar koalisyonunun bize sunacağı bir şey olmayacaktır” diyen Kayıkçı, şöyle ekledi: “Sadece kadına yönelik şiddet, kadın yoksulluğu aratacaktır; işçi sınıfına yönelik saldırıları arttıracaktır. Grev kırıcılığı yapacaklardır, sendikalaşmanın önüne geçeceklerdir. Fakat uzun zamandır verdiğimiz mücadelenin de karşılığını alıyoruz. Ve şu an Türkiye’nin her yerinde sınıfın mücadelesini yükselten sosyalistler, feministler, devrimciler, kadınlar bir adım daha ileriye götürüyorlar bu mücadeleyi.”

'BURADAYIZ, GÜÇLÜYÜZ DİYECEĞİZ'

Tüm bunlara karşı Mor Dayanışma olarak 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını söyleyen Kayıkçı, “Türkiye’nin her yerinde işçi sınıfının mücadelesini yukarı çıkarmak ve tabi ki örgütlü mücadeleyle halkın, sınıfın ve en çok sömürüye, yoksulluğa maruz bırakılan kadınların, çocukların, LGBTİ+’ların haklarını savunmak için ‘buradayız, güçlüyüz’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

'KADIN CİNAYETLERİ VE DEVLET-POLİS ŞİDDETİ'

Ülkede kadın cinayetlerinin had safhaya ulaştığı bir süreçten geçildiğini belirten Seda Yanmış ise, buna karşı alanlarda açığa çıkan tepkilerin, “devlet-polis şiddetiyle” engellenmeye çalışıldığına dikkat çekti. Yanmış, “24 saatte 8 kadın cinayetinin işlendiği zamanların içinden geçiyoruz. 2023 yılında 400’e yakın kadın erkekler tarafından katledildi. 2024’te Nisan ayı sonuna ulaşmadan 109 kadın cinayeti işlendi” dedi.

‘KARŞIMIZDA KADIN DÜŞMANI BİR İKTİDAR VAR’

Tüm baskı ve engelleme girişimlerine rağmen örgütlü feministler olarak kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı her alanda mücadeleyi yükselttiklerini kaydeden Yanmış, şunları söyledi:

“Kadınlarla bir araya gelerek bilinç yükseltme çalışmaları yapıyoruz. Devlet şiddetinin, erkek şiddetinin karşısında örgütlü bir mücadelenin gerekli olduğunu ve tek adresin örgütlü mücadele, örgütlü feminist mücadele olduğunu vurguluyoruz. Çünkü karşımızda kadın düşmanı bir ittifak ve iktidar var. Kadın düşmanlığı çerçevesinde bir araya gelmişler ve 6284’e saldırmaları, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaları, tümüyle bilinçli yapılmış politikalar. Kadınları zapt etmeye çalışıyorlar."

‘ÖRGÜTLÜ MÜCADELE ÇAĞRISI

Yanmış, bunlara karşı kadınları örgütlü mücadele içerisinde yer almaya davet ederek, sözlerini şöyle noktaladı: “Bizler bütün alanlarda gösterdik; 25 Kasım’larda, 8 Mart’larda, öldürülen bütün kız kardeşlerimizin eylemlerinde gösterdik ki kadın mücadelesi artarak yükselmeye devam edecek. Şiddetin karşısında, kadın düşmanlığının karşısında örgütlü bir mücadele yükselmeye devam edecek. Bütün kadınlara da çağrımız örgütlü mücadelenin içinde yer almaları; hayatları, hakları, emekleri için var oldukları bütün alanları bir mücadele alanına çevirmeleridir.” (MA)

Öne Çıkanlar