Zerin Kılınç davasında cinayet tespitine rağmen beraate bakanlıktan tepki: Cesaret veriyor

Zerin Kılınç davasında cinayet tespitine rağmen beraate bakanlıktan tepki: Cesaret veriyor
Yayınlanma:
A+ A-
Zerin Kılınç davasında cinayet tespitine rağmen eski MHP Milletvekili Sazak’ın yeğeni olan Yılmaz Sazak'ın beraat etmesine Bakanlık da tepki gösterdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı beraat kararıyla ilgili, "Kamu vicdanında derin yaralar açmakta" dedi

Artı Gerçek - Eskişehir’de ikinci kattaki evinin penceresinden düşen Zerin Kılınç'ın ölümüne ilişkin soruşturmada tutuklu yargılanırken beraat eden Yılmaz Sazak hakkındaki mahkeme kararına, davaya katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da itiraz etti.

Bakanlığın itiraz dilekçesinde Sazak’ın çelişkili ifadeler verdiği belirtilerek, “Verilen bu karar hem olacak benzer olaylardaki muhtemel sanıklara cesaret vermekte hem de kamu vicdanında derin yaralar açmaktadır” denildi.

Zerrin Kılınç'ın 20 Haziran 2022'de evinin penceresinden şüpheli bir şekilde düşerek ölümüyle ilgili savcılık cinayet tespiti yaptı. Mütalaada “Sanığın evde çıkan tartışmada maktule süpürge sapıyla vurduğu, kül tablası fırlattığı, olay esnasında pencereye yakın olan maktulü iterek yere düşüp ölümüne sebep olduğu anlaşılmaktadır" denildi. Ancak 17 Temmuz'da görülen duruşmada "kesin ve somut delil bulunmadığı" gerekçesiyle sanık Yılmaz Sazak'ın beraatine karar verildi.

Eskişehir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaya katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına Eskişehir İl Müdürlüğü de beraat kararına itiraz etti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderilen itiraz dilekçesinde sanık Yılmaz Sazak’ın çelişkili ifadeler verdiği öne sürülerek beraat kararının olacak benzer olaylardaki muhtemel sanıklara cesaret verip, kamu vicdanında derin yaralar açtığı belirtildi.

'MUHTEMEL SANIKLARA CESARET VERMEKTE'

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili olarak Avukat İlter Duman imzalı itiraz dilekçesinde, şöyle denildi:

“Yerel mahkeme, suçun işlendiğinin objektif olarak kanıtı olan tüm delilleri sanık lehine değerlendirmiştir. Olayın olduğu yer, orada bulunan kişiler ve olayın niteliği gereği mevcut delil durumu da dikkate alındığında daha etkin bir yargılama ve değerlendirme yapılması gerekirdi. Ancak mahkeme elde bulunan ve tarafımızca suçun işlendiğine kesin kanıt olan delilleri tamamen sanık lehine yorumlamış ve neticeten de beraat kararı vermiştir. Verilen bu karar hem olacak benzer olaylardaki muhtemel sanıklara cesaret vermekte hem de kamu vicdanında derin yaralar açmaktadır. Tüm dosya kapsamı ve toplanan diğer tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde, sanığın üzerine atılı suçu işlediği sabittir. Ancak mahkeme tüm bunlar hilafına davranarak, hukuka ve kanunlara aykırı bir şekilde beraat kararı vermiş ve bizim de bu kararı sanık aleyhine istinaf etme zorunluluğumuz hasıl olmuştur.”

BAŞSAVCILIK VE AVUKAT DA İTİRAZ ETMİŞTİ

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, sanık Yılmaz Sazak’ın beraat ettiği mahkeme kararını Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne (istinaf) taşıyıp itiraz etmişti. Başsavcılık itiraz dilekçesinde sanığın savunmalarının birbiriyle çeliştiğini ve ‘nitelikli kasten öldürme’ suçundan ceza alması gerekirken beraat ettirildiği ifade etti. Kılınç ailesinin avukatı Ahmet Seyhan da mahkeme kararına itiraz etti. Avukat Seyhan, itiraz dilekçesinde kamera kayıtları ve otopside tespit edilen yaralar ile kararın tamamen uyumsuz olduğunu ifade etmişti. (DHA)

Öne Çıkanlar