Zerrin Kılınç davasında cinayet tespitine rağmen beraate aileden tepki: Böyle adalet olamaz

Zerrin Kılınç davasında cinayet tespitine rağmen eski MHP Milletvekili Sazak’ın yeğeni olan Yılmaz Sazak'ın beraat etmesine aile tepki gösterdi. Anne Özokçu, "Böyle adalet olmaz" derken; abla Zeynep Altunoğlu da olayın gün yüzüne çıkarılmasını istedi.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Zerrin Kılınç'ın 20 Haziran 2022'de evinin penceresinden şüpheli bir şekilde düşerek ölümüyle ilgili savcılık cinayet tespiti yaptı. Mütalaada “Sanığın evde çıkan tartışmada maktule süpürge sapıyla vurduğu, kül tablası fırlattığı, olay esnasında pencereye yakın olan maktulü iterek yere düşüp ölümüne sebep olduğu anlaşılmaktadır" denildi. Ancak 17 Temmuz'da görülen duruşmada "kesin ve somut delil bulunmadığı" gerekçesiyle sanık Yılmaz Sazak'ın beraatine karar verildi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı delillerin mahkumiyete yeterli olduğunu ve suçun sabit olduğunu vurgulayarak karara itiraz edeceğini açıkladı.

'BÖYLE ADALET OLAMAZ'

Artı Gerçek'e konuşan anne Telli Özokçu sanık Yılmaz Sazak'ın beraat etmesine tepki gösterdi. Gözyaşı döken anne Özokçu, “Böyle adalet olamaz. Benim yavrumu hayattan kopardı, torunum anasız kaldı, böyle olmamalıydı. Sayın hakime hanıma da sesleniyorum: Bizi ikinci kez öldürdü. Evin içinde, duvarda, kapıda kanlar, kül tablasının kırık parçaları tuvalette, telefonda tehdit mesajlar var. Yavrumun katilini bıraktı, beraatını verdi. Böyle bir şey olabilir mi? Bütün Türkiye duysun sesimi” dedi.

whatsapp-image-2023-07-21-at-14-58-12.jpeg
Anne Telli Özokçu

'BİZİ HER GÜN ÖLDÜRDÜ'

Sanık Yılmaz Sazak’ın tutuklanmadan önce kızının mezarına gittiğini söyleyen Özokçu, “Bir şeyler yazdı, kimliğini oraya yapıştırdı. Benim yavrum yaşıyormuş gibi paylaşım yaptı. Her gün bizi öldürdü. Beraatını alınca bizi gene öldürdü, öldük” diye konuştu.

'BAŞKA ANNELER AĞLAMASIN'

Yılmaz Sazak’ın eski MHP Eskişehir Milletvekili Nurullah Sazak’ın yeğeni olmasını değerlendiren anne Özokçu, “Siyasi karar olabilir. Tekrar tutuklanmasını istiyoruz. Başka anneler ağlamasın. Delillere rağmen böyle bir karar alındı” dedi.

'SEVEN İNSAN BÖYLE Mİ YAPAR'

Zerrin Kılınç'ın kardeşi Aysun Kılınç da eski Milletvekili Sazak’ın olaydan 8 ay sonra Twitter'da "Cezasını çeksin ben arkasında değilim" açıklaması yaptığını belirterek, "Aileden bir kişi bir kişi gelmez mi? Annesi, babası, dayısı, amcası kimse yok mu? Bizim kapımıza gelip de 'Böyle şeyler olmuş acınızı anlıyorum' diye kapımızı çalmadı. Bir de diyor ki 'Ben aile ile görüştüm'. Hiçbir zaman biz yüz yüze gelmedik" diye konuştu.

Sanık Yılmaz Sazak'ı tanığını belirten Kılınç, "İçinde bir katil olduğunu nerden bilebilirim?" dedi. Sanığın tutuklanmadan önce ablasının mezarına gitmesine tepki gösteren Aysun Kılınç , "Bize psikolojik baskı uyguladı. Mezarına gittikten sonra saçma sapan bir mektup yazmış. Altı buçuk yıldır birlikte olduğunu söylüyor, sevdiğini söylüyor. Seven insan böyle mi yapardı? Tüm bunları kurmuş resmen oynadılar. Alttan alta iş yürütüldü. Biz bunu düşünüyoruz" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-07-21-at-14-58-33.jpeg
Kardeşi Aysun Kılınç

'ABLAM GERİ GELMEYECEK AMA BAŞKA CANLAR YANMASIN'

"Adalete güvenimiz kalmadı" diyen Kılınç, şunları söyledi: "Biz ablamın yavrusuna ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Adalet var ama suçlu dışarıda. Biz neye güveneceğimizi bilemiyoruz. Kendi halinde yaşayan bir aileyiz. Biz sadece suçlu cezasını çeksin istedik. Hakimin, savcının, polisin yapmadığı şeyleri biz koyduk dosyaya. Ne kadar acı bir durum. İntihar süsü verildi ve suçlu çıkarıldı. Bu şahıs sokakta elini kolunu sallayarak geziyor. Hepimizin başına herşey gelebilir. Benim ablam geri gelmeyecek ama başka canlar yanmasın, başka evlatlar annesiz kalmasın.” diye konuştu.

'VERSİNLER BENİM YAVRUMU'

Torununun annesiz kaldığını hatırlatan anne Özokçu da “O gün duydu 'anneanne nasıl olur da çıkar, beraat alır?' diye bağırdı. Hadi versinler benim yavrumu. Getirsinler torunumun annesini” dedi.

whatsapp-image-2023-07-21-at-14-58-23.jpeg
Abla Zeynep Altunoğlu

'OLAY GÜN YÜZÜNE ÇIKARILSIN'

Abla Zeynep Altunoğlu da karara tepkili. Altunoğlu, “Siyasi karar mı diye baştan beri düşünüyoruz. Lütfen yardımcı olsunlar bize. Cumhurbaşkanına sesleniyorum, Adalet Bakanına sesleniyorum: Olay gün yüzüne çıksın, biz sadece bunu istiyoruz. Bizim işimiz siyaset değil. Kardeşimizin katili içeri girsin, cezasını alsın” diye konuştu.

Öne Çıkanlar