Sırbistan, okul katliamında öldürülen Acimovic'i Dior tasarımlarıyla andı

Sırbistan, okul katliamında öldürülen Acimovic'i Dior tasarımlarıyla andı
Ünlü moda markası Dior, geçen yıl Sırbistan'daki okul katliamında öldürülen 14 yaşındaki Angelina Acimovic anısına, onun eskizlerinden tasarlanan elbiselerle defile düzenledi. Acimovic anısına tasarlanan elbiseler Belgrad Moda Haftası'nda sergilendi.

Artı Gerçek - Sırbistan'da bir okula düzenlenen saldırıda öldürülen öğrencilerden biri olan Angelina Acimovic, cuma akşamı Belgrad Moda Haftası'nda dünyaca ünlü moda markası Dior tasarımlarından oluşan bir sergide anıldı.

Angelina'yı anmak için ailesi geçen yıl Sırp tasarımcılara, kızlarının 10 yaşındayken çocuklar için düzenlenen bir tasarım kursuna katıldığında yaptığı çizimlerden elbiseler yapmaları çağrısında bulunmuştu.

2024-04-13t091254z-1016440689-rc2757abaqe6-rtrmadp-3-fashion-serbia-shooting.jpg

'HER ÇİZİMDE NEŞE VE GÜZELLİK VARDI'

Çağrı karşılık buldu. Pek çok Sırp tasarımcı yanıt verdi ve Dior tarafından iki elbise tasarlandı. Angelina'nın iki kız kardeşi, dokuz genç arkadaşı ve birkaç profesyonel model elbiseleri giyerek podyumda yürüdü.

Acimovic ailesinin çağrısına yanıt veren ilk tasarımcılar arasında yer alan Bata Spasojevic,"Her çizimde neşe ve güzellik vardı" dedi.

Geçen yıl bir okul katliamında öldürülen 14 yaşındaki kız kardeşinin çizimlerinden tasarlanan elbiselerle podyumda yürüyen Jelene Acimovic, gösteriden önce kız kardeşinin tasarımından ilham alan elbisesiyle ilgili "Bu elbise beyaz ve bir gelinliği andırıyor, beni gelin olarak görecek kadar uzun yaşamadı" dedi.

Angelina'nın diğer kız kardeşi Marija ise kolsuz, pembe, zarif bir elbise giymişti. Pembenin Angelina'nın en sevdiği renk olduğunu söyleyen Marija, "Angelina'yı düşünüyorum, bu akşam bizimle birlikte olduğunu ve yaptıklarımızdan mutlu olduğunu düşünüyorum" dedi.

2024-04-13t091245z-1335979264-rc2557aq6zrz-rtrmadp-3-fashion-serbia-shooting.jpg

AİLESİ ANGELİNA İÇİN VAKIF KURDU: 'ONU GURURLANDIRMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ'

Angelina'nın babası Andjelko Acimovic, küçük kızının anısını yaşatmak için onun adını taşıyan bir vakıf kurdu. Acimovic, "Yaptıklarımızı izlediğine inanıyoruz ve onun bizi gururlandırdığı gibi biz de onu gururlandırmak için her şeyi yapacağız" dedi.

2024-04-13t091251z-1340271769-rc2557ak2064-rtrmadp-3-fashion-serbia-shooting.jpg

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz yıl 3 - 4 Mayıs tarihlerinde biri ilkokulda diğeri Belgrad'ın dışındaki küçük bir kasabada olmak üzere iki silahlı saldırıda 18 kişi öldürülmüştü. Angelina Acimovic, 13 yaşındaki sınıf arkadaşı okula girip dokuz öğrenciyi ve bir güvenlik görevlisini öldürdüğünde tarih dersindeydi.

Bu iki silahlı saldırı Sırbistan'da şok etkisi yaratmış ve Sırp İlerleme Partisi'nin 2012 yılında iktidara gelmesinden bu yana en büyük hükümet karşıtı protestoları tetikleyerek hükümeti erken seçim çağrısı yapmaya sevk etmişti.

Öne Çıkanlar