Fransa’da seçimi kim kazandı? Prof. Dr. Samim Akgönül değerlendiriyor | +PODCAST

Fransa’da seçimi kim kazandı? Prof. Dr. Samim Akgönül değerlendiriyor | +PODCAST
Fransa seçimlerinde sol parti koalisyonu Yeni Halk Cephesi 182 vekil kazanarak birinci oldu. Macron'un ittifakı ikinci sırada yer aldı. Aşırı sağ, beklenenin altında kalarak 142 sandalye kazandı. Akgönül’e göre üç blok da seçimi kazandı.

Egemen GÖK


Artı Gerçek - Fransa'da genel seçimlerin ikinci turu tamamlandı ve sonuçlar, ülkedeki siyasi dengeleri sarsacak nitelikte. Seçmenler, anketlerin aksine aşırı sağcı partiyi iktidardan uzak tutarak sol partileri birinci sıraya taşıdı. Ancak hiçbir parti, 577 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu sağlayacak 289 sandalyeye ulaşamadı. Şimdi, gözler hükümetin nasıl kurulacağında.

Kesin olmayan sonuçlara göre, sol parti koalisyonu Yeni Halk Cephesi 182 milletvekili çıkardı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ın da dahil olduğu ittifak, 160 sandalye kazanarak ikinci sırada yer aldı. İlk projeksiyonlara göre, ilk turda başarılı görünen aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) ise 142 sandalye kazandı. Anketler, RN’nin 200'ün üzerinde vekil çıkaracağını öngörüyordu, ancak RN beklentilerin altında kaldı ve 89 olan vekil sayısını neredeyse iki katına çıkardı.

SEÇİMLERİN 'BÜYÜK' KAZANANI

Bu seçimlerin en büyük kazananlarından biri, Yeni Halk Cephesi’nin liderlerinden Jean-Luc Melenchon oldu. Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) lideri Melenchon, seçim sonrası yaptığı açıklamada hükümeti kurmaya hazır olduklarını belirtti ve "Yeni Halk Cephesi’nden bir başbakanımız olacak" dedi. Melenchon, ayrıca Filistin’i devlet olarak tanıyacaklarını yineledi. Eski Cumhurbaşkanı Francois Hollande da Sosyalist Parti üyesi olarak siyasete geri döndü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise seçim sonuçlarıyla ilgili karmaşık bir tablo çiziyor. Avrupa Parlamentosu sonuçları sonrası erken seçim kararı eleştirilen Macron, bu sonucun farkında olarak hareket ettiği yorumlarına yol açtı. Seçimlerin ikinci turunda sol ve merkez partiler, "baraj" stratejisiyle birçok adayını çekerek başarılı oldu. Ancak hükümet kurma sürecinde sol ittifaktan hangi ismin öne çıkacağı belirsiz.

'AŞIRI SAĞ' 2027 SEÇİMLERİNE HAZIRLANIYOR

Seçimlerin kaybedeni ise aşırı sağ oldu. Ulusal Cephe (RN) lideri Jordan Bardella ve Marine Le Pen, beklenenin altında kalarak hezimete uğradı. Sağcı ittifak, gözünü 2027 cumhurbaşkanlığı seçimlerine dikti ve bu yenilgiyi gelecekteki zafer için bir hazırlık olarak görüyor.

Seçimlerin ardından oluşan tabloyu Strazburg Üniversitesi Türk Etüdleri Bölüm Başkanı, tarihçi-sosyolog Prof. Dr. Samim Akgönül +Podcast’te değerlendirdi.

'FRANSA UÇURUMUN KENARINDAN GERİ ADIM ATTI AMA UÇURUM HÂLÂ ORADA'

Akgönül, “Herkes kazandı seçimi, üç tane blok var, üçü de kazandı. Birincisi, 48 saatte çok bölünmüş sol birleşebildi. Bu bir mucize. Eğer bir sürpriz varsa o da burada. Bildiğiniz gibi sol bölünmeye çok yatkın bir siyasal akım. En ufak şeyden bölünebilen bir akım. O yüzden 48 saatte aşırı sağ, milliyetçi sağ, popülist sağa baraj yapabilmek için solun bir metinde anlaşması bir mucize. Bu Fransız solunun her şeye rağmen olgunluğunu gösteriyor. Solda gerçekleştirilen cephe, ki gerçekten bir ‘cephe’ seçimin kazananı. Ama bitmedi. Macron tarafı seçimin kazananı. Çünkü bütün anketlerde 50 milletvekiline kadar düşüp büyük bir hezimete uğrayacağı düşünülürken, ikinci tura kalan solun adaylarının bir kısmının merkez adaylar lehine çekilmesi sayesinde, sadece ve sadece bu sayede 142 milletvekili yani üç katı kadar vekil çıkardı. Solun bu ‘yetişkin ve mantıklı’ davranması sayesinde, Macron’un oynadığı kumarda çok büyük kaybedeceği öngörüldü, çok da büyük kaybetmedi. O yüzden Macron da merkez blokta seçimin kazananı. Ama bir şey söyleyeceğim, aşırı sağ da seçimin kazananı. Çünkü diğer iki tarafta partilerin koalisyonu var. Şu an partilere baktığımızda yine en çok vekil çıkarmış olan RN oldu. 10 milyonu aşkın oy aldı parti olarak. Halbuki ‘Halk Cephesi’ 7 buçuk milyon oy aldı. RN oy sayısında çok önde, bu demektir ki 3 sene sonra Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, yüzde 51’in Cumhurbaşkanı seçilecek şekilde Le Pen bu sonuçla seçilirdi. Orantısal olarak yüzde 51’i geçecekti. Şimdilik ve şu anda Fransa uçurumun kenarından iki üç adım geri attı ama uçurum hâlâ orada" dedi. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar