CHP'de devir teslim töreni: Kemal Kılıçdaroğlu görevi devretti

CHP'de devir teslim töreni: Kemal Kılıçdaroğlu görevi devretti
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel, mazbatasını aldı. Özel, AYM'nin sansür yasasında hapis cezası öngören düzenlemenin iptali talebini reddetmesine tepki gösterdi. Devir teslim töreninin ardından Kılıçdaroğlu, 'Halkın umudu' sloganlarıyla uğurlandı.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 2010'da yapılan 33. Olağan Kurultay'da genel başkanlığa seçilen ve 13 yıldır bu görevi aralıksız sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu, bugün görevini Özgür Özel’e teslim ediyor.

CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devir teslim töreni için CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i CHP Genel Merkezi’ne gelişinde karşılıyor.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM'deki makam odasında mazbatasını aldı. Çankaya İlçe Seçim Kurulu imzalı mazbatada “Başkanlığımızca 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kurultay organ seçimlerinde Sayı Özgür Özel Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığını 812 oy ile seçilmiştir” ifadesi yer aldı.

Özel’e mazbatasını Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır takdim etti. Başarır, takdim esnasında “Partimize, ülkemize, 85 milyona hayırlı olsun. Hayırlı olacağını da biliyorum” dedi.

Ardından sözü alan Özel, CHP’nin önceki dönem tüm genel başkanlarına ait fotoğrafların odasında bulunduğunu, Kılıçdaroğlu’nun da fotoğrafına odasında yer vereceğini bildirdi.

aa-20231108-32742133-32742131-ozgur-ozel-kemal-kilicdaroglu.jpg

MAZBATASINI ALDI

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda Genel Başkan seçilen Özgür Özel, mazbatasını aldı. TBMM'de gerçekleşen törende Özel'e, mazbatasını Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır takdim etti.

Burada açıklamalarda bulunan Özel, "Mustafa Kemal'den başlayarak İsmet İnönü, Bülent Ecevit'in genel başkanlarımızın fotoğrafları var. 8 yıldır partimi grup başkan vekili olarak temsil ettim. Bu odada CHP'nin 8. Genel Başkanı olarak mazbatayı almış olmak büyük bir onur. 8 yılın sonundan CHP Genel Başkanı olduysak siz parlamento muhabirlerinin Türkiye'ye aktardıklarınızla oldu" ifadelerini kullandı.

Özel konuşmasında AYM'nin bugün görüştüğü sansür yasasına ilişkin açıklama yaparken; AYM'nin iptal istemini reddettiğini parlamento muhabirlerinden öğrendi.

yeni-proje-17.jpg

ÖZEL'DEN GAZETECİLERE ÖVGÜ

Özel, mazbatayı aldıktan sonra şu açıklamalarda bulundu:

“Odamda Gazi Mustafa Kemal’den başlayarak İsmet Paşa’nın, Bülent Ecevit’in, rahmetli Deniz Baykal’ın fotoğrafları hep oldu. Sayın genel başkanımızın da fotoğrafı da bundan sonra odamızda hep olacak. Bu oda İsmet İnönü’nün odası, İsmet Paşa ile Ecevit’in orada tarihi fotoğrafları var bu odada seçilmiş. Bu odada bugüne kadar görevimi en iyi şekilde yapmaya çalıştım. 8 yıldır CHP Grup Başkanvekili olarak partimi Meclis’te temsil ettim. Bugün duvarda resimleri bulunan ki sayın Hikmet Çetin ve Altan Öymen’in belli dönem genel başkanlıkları var. Onların da minnetle anıyorum. Bu odada CHP’nin 8. Genel Başkanı olarak mazbatayı almak benim için büyük bir onur.”

'KURUMLARIN GÜÇLENMESİ İÇİN GAYRET EDECEĞİZ'

Özel, yürütülen süreçte gazetecilerin emeğinin çok olduğunu belirterek “Bizim size emeğimiz yok, yükümüz var. 8 yıl sonunda CHP genel başkanı olduysak, bu 8 yıl boyunca sizin bu Meclis çatısı altında Türkiye’ye aktardığınız haberler sayesinde oldu. Ve bizim Türkiye’nin 81 ilinde yaptığımız çalışmalar sayesinde oldu” dedi.

Özel, şöyle devam etti:

“Parlamentonun gitgide önemsizleştirildiği, gözden düşürüldüğü bir dönemde grup başkanvekilliğinden ve grup başkanlığından gelen bir genel başkan olarak parlamentoya güç kazandırmak için ana muhalefet olarak üzerimize düşeni yapmaya gayret edeceğiz. Parlamentoda özellikle Türkiye’nin bütün kurumları yıpranırken, Tutanak Dairesi’nden Kanunlar Karar Dairesi’ne, Meclis TV’den basın koridoruna kadar elbette sorunlar var ama yine de görevini yapan kurumlar burada. Bu kurumların güçlenmesi için gayret edeceğiz.”

AYM'YE ÇAĞRI YAPARKEN İPTAL İSTEMİNİN REDDEDİLDİĞİNİ ÖĞRENDİ

Bugün Anayasa Mahkemesi tarafından görüşülen Sansür Yasası’na ilişkin de konuşan Özel, “ Bugün Anayasa Mahkemesi’nin mesleğiniz açısından bir Sansür Yasası’nı görüşüyor olması son derece kıymetli. Oradan mesleğiniz adına Sansür yasasının iptalini bekliyoruz” dedi.

Açıklama yaptığı esnada Sansür Yasası’nın iptal talebinin oy çokluğu ile reddedildiği öğrenen Özel, “Bu çok kötü bir karar ve bununla ilgili değerlendirme yapacağız. Bu karar Türkiye’de bundan sonra gazeteciler ve muhalefet için işlerin daha zor olacağını gösteren bir aşamadır. Ama buna yeltenmemelerini ve bu karardan cesaret almamalarını, gazetecilerin özgürlüklerine dokunmaya kalkmamalarını, sansüre yeltenmeye kalkmamalarını tavsiye ederiz. Madem Sansür Yasası’na sarıldılar, biz de özgürlüklere sahiplenmeye ve sarılmaya ve bundan önceki sürece göre daha dirençli olacağız, yanınızda olacağız” dedi.

PM, İLK TOPLANTISINI 11 KASIM’DA YAPACAK

Özgür Özel'in genel başkanlığı almasıyla CHP'de yeni bir dönem de başlamış olacak. Partinin 8. Genel Başkanı ünvanını alan Özel'in ilk sınavı ise yerel seçimler olacak.

Parti Meclisi (PM) ile ilk toplantısını 11 Kasım Cumartesi günü yapacak olan Özgür Özel, PM üyelerin görüşlerine başvurarak Merkez Yönetim Kurulunu (MYK) oluşturacak. MYK toplantısının ise 13 Kasım Pazartesi günü yapılması bekleniyor.

Özel, ilk grup toplantısını 14 Kasım Kasım Salı günü yapacak, TBMM’de genel başkan sıfatıyla milletvekillerine hitap edecek. Özel’in pazar günü ise Hatay ve Osmaniye’ye ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

whatsapp-image-2023-11-08-at-14-53-24.jpeg

Devir teslim töreninin yapılacağı gün CHP Genel Merkezi binasına dev boyutta pankart asıldı. Pankartta Özgür Özel imzası ile “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, ülkemize ve partimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim” sözleri yer aldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, devir teslim töreni öncesi parti personeline veda etti. Kılıçdaroğlu, çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkür ederek “Bugüne kadar önemli çalışmalar yürüttük, bundan sonra da CHP için çalışmalarınıza devam etmenizi istiyorum” dedi.

'HALKIN UMUDU KILIÇDAROĞLU' SLOGANLARIYLA UĞURLANDI

Kemal Kılıçdaroğlu, törenin ardından CHP Genel Merkezi'nden çıktı. Kılıçdaroğlu'na Özgür Özel eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganları ile CHP Genel Merkezi’nden uğurlandı. Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Başkanı Özgür Özel eşlik etti. Kılıçdaroğlu’nu yolculadıktan sonra kısa bir açıklama yapan Özel, “Kemal beyin önemli öğütleri oldu. Bundan sonraki süreçte de her kritik konuda karşılıklı istişare yapma konusunda mutabık kaldık. Partinin bundan sonraki başarı için yapılması gereken katkıyı yapacağını ifade etti” dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar