Cumhurbaşkanlığı harcamalarının araştırılmasına dair önerge reddedildi

Cumhurbaşkanlığı harcamalarının araştırılmasına dair önerge reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Grubu'nun “Cumhurbaşkanlığı harcamalarının hukuksal çerçevesinin araştırılması" amacıyla TBMM Başkanlığı'na verdiği Meclis Araştırma önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Artı Gerçek - TBMM Genel Kurulu’nda, CHP Grubu’nun “Cumhurbaşkanlığı harcamalarının hukuksal çerçevesinin araştırılması" amacıyla verdiği Meclis Araştırma Önergesi’nin gündeme alınması önerisi görüşüldü. Önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Reddedilen “Cumhurbaşkanlığı harcamalarının hukuksal çerçevesinin araştırılması" önergesinin gerekçesini açıklayan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz şunları söylemişti:

"YÜZÜKLE BAŞLADIĞI SİYASİ YOLCULUK LÜKS ARAÇLAR, UÇAKLAR VE SARAYLARLA DEVAM EDİYOR: AK Parti lüks ve şatafatta sınır tanımıyor. Cumhurbaşkanının bir yüzükle başladığı siyasi yolculuğu lüks araçlar, uçaklar ve saraylarla devam ediyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanının ayrıcalıkları say say bitmiyor. Devlet İhale Kanunu’ndan muaf, Harcırah Kanunu’ndan muaf, Taşıt Kanunu’ndan muaf, Kamu Konutları Kanunu’ndan muaf, Kamu İhale Kanunu’ndan muaf, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’ndan muaf. Kanunları da baypas ederek hazinede iki ilave kara delik oluşturuyorlar. Biri Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından diğeri Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından.

SİPARİŞ EDİLEN ARAÇ MERCEDES S600 GUARD LÜKS MAKAM ARACI. FATURA TUTARI 474 BİN 950 EURO: Tarih 30 Mart 2021. Bakın bu elimde görmüş olduğunuz faturanın adresi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi. Sipariş edilen araç Mercedes S600 Guard lüks makam aracı. Fatura tutarı 474 bin 950 Euro. Yani Türkiye piyasası fiyatı yüzde 220 ÖTV, yüzde 18 KDV dahil tek bir lüks makam aracı için 32 milyon TL. Bakın aynı araçtan toplam 3 tane sipariş edilmiş. Bunların faturaları ve irsaliyeleri burada.

42 MADENCİNİN HAYATI KURTARILABİLİRDİ. 44 YILLIK ANA ASPİRATÖR DEĞİŞTİRİLEBİLİRDİ: Bu para ile Amasra Maden Ocağı’nda şehit olan 42 madencinin hayatı kurtarılabilirdi. 44 yıllık ana aspiratör değiştirilebilirdi. Eksikler giderilebilir, sensör sayısı artırılabilirdi. Yapılmadı. Ne yapıldı? Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanının altına resmî belgesiyle gösteriyoruz, lüks makam araçları çekildi. Tanesi Türkiye piyasası 32 milyon TL. 3 tanesinin toplam tutar 96 milyon TL. Eski para ile 96 trilyon TL." (ANKA)

Öne Çıkanlar