Davutoğlu: Gün fikir beyan etme günü değil, neler yapılacağını tartışmalıyız

Davutoğlu: Gün fikir beyan etme günü değil, neler yapılacağını tartışmalıyız
Yayınlanma:
A+ A-
Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, maden faciası ile ilgili konuştu: "Bugünler, görüş ayrılıkları üzerinden fikir beyan etme günleri değil. Ortak bir akılla neler yapılacağını tartışmamız lazım. İktidardakilerin de buna açık olması lazım."

Artı Gerçek- Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Bartın Amasra’da, maden faciasının yaşandığı bölgeyi ziyaret etti.

Davutoğlu, yaptığı açıklamada yaşanan facianın ardından birliktelik vurgusu yaparak şöyle konuştu:

"Bugünler, omuz omuza vermemiz gereken günler. Hastanede olan yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bugün tabii hep beraber bu acıyı hissetmenin sorumluluğunu taşıyoruz. Dolayısıyla öncelikle her türlü görüş ayrılığını bir kenara bırakarak milletçe omuz omuza vermek durumundayız.

İkincisi, tabii hepimiz üzülsek de en büyük acı; ailelere düştü, ocaklara düştü. Hepimiz, ailelerin yanında olmamız; devletin bütün kurumlarıyla ailelerin yanında olması, psikolojik rehabilitasyondan bütün ihtiyaçlara kadar giderilmesi, milletçe bu ailelere maden şehitlerimize bir borcumuzdur.

'MATEM GÜNLERİNDEN SONRA MUHASEBE VAKTİ GELECEK'

Tabii bu hüzün günleri, bu matem günleri geçtikten sonra da başta sorumlular olmak üzere herkesin başını iki elinin arasına alıp bir muhasebe yapma vakti gelecek. Rasyonel bir şekilde hiçbir ön yargı taşımadan herkesin; çok sayıda yaşadığımız, geçmişteki maden facialarından ders alarak, bugün Amasra’da yaşadıklarımızı da göz önünde bulundurarak kapsamlı bir değerlendirmeye ihtiyacımız var. Madencilik alanındaki alınan tedbirlerde eksik olanlar nedir? Yapılması gerekenler, tamamlanması gerekenler nedir, kriz yönetimi bağlamında başka hangi tedbirlerin alınması gerekir Enerji Bakanlığı başta olmak üzere Çalışma Bakanlığı ve bütün yetkililerin gerektiğinde özeleştiri de yapmak şartıyla bu değerlendirmeleri yapması şart.

'EKSİKLİKLERİ KAMUOYUNA DUYURACAĞIZ'

Biz de parti bünyemizde bir çalışma ekibi kurduk. Bu sabah intikal edenler oldu. Şimdi aileleri ziyaret eden arkadaşlarımız var. Ayrıca teknik bir değerlendirmeyle birkaç gün içinde gözlemleri, eksiklikleri yapıcı bir muhalefet anlayışıyla kamuoyuna duyuracağız. Ama buradan benim başta sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere bütün yetkililere seslenişim, kendilerini de dinledik… Bugünler, görüş ayrılıkları üzerinden fikir beyan etme günleri değil. Hep beraber, ortak bir akılla neler yapılacağını tartışmamız lazım. İktidardakilerin de buna açık olması lazım." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar