Erdoğan'dan TRT Haber destekli miting: Videolarla muhalefeti hedef aldı

Erdoğan'dan TRT Haber destekli miting: Videolarla muhalefeti hedef aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Zigana Tüneli açılış töreninde konuşan Erdoğan, TRT Haber'de konuşmasıyla eş zamanlı yayınlanan ve Millet İttifakı ile HDP'yi hedef alan videolar ile seçim propagandası yaptı. Erdoğan, "Cumhur İttifakı kazanırsa hepsi hesap verecek" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Meydan Parkı'ndaki "Yeni Zigana Tüneli" açılış töreninde konuşuyor. Erdoğan'ın konuşmasını canlı veren TRT Haber, eş zamanlı olarak Erdoğan'ın işaret ettiği Millet İttifakı ve HDP'yi hedef alan videoları yayınlıyor. Selahattin Demirttaş'ın konuşması ve görüntülerine de yer verilen videolarda Erdoğan, araya girerek "Görüyorsunuz tam bir terörist listesi" dedi. Demirtaş için "Bu Selo, bizim Kürt kardeşlerimizi sokağa döktü" diyerek "Cumhur İttifakı seçimi alırsa hepsi tek tek hesabını verecek" ifadelerini kullandı.

ekran-goruntusu-2023-05-03-183945.jpg

'MANDACI KEMAL VE SAZ ARKADAŞLARI'

Erdoğan video destekli konuşmasında şunları söyledi:

"Bu şehri de bu ülkeyi de sevmek lafla olmaz. Boş vaatlerle yalanla dolanla sevmek asla olmaz. Sevme hizmetle olur. Sevmek, enerjiden savunmaya, kendi göbeğini kesmekle olur. Sevmek, 100 yıllık hasreti dindirmekle olur. Trabzon Kandil'den sevilmez, Pensilvanya'dan sevilmez, Londra'dan sevilmez, işte burada sevilir. Fatih'in torunları, 1453'ten rahatsızlık duyanlarla aynı masaya oturanlara cevabı 14 Mayıs'ta verecektir. İstiklal mücadelesini başlatanlar, mandacı Kemal ve saz arkadaşlarını 14 Mayıs'ta tarihin tozlu raflarına atacaktır. Şehit Eren Bülbül'ün, şehit Ahmet Çamur'un hemşehrileri 14 Mayıs'ta gereken cevabı verecektir. 14 Mayıs'ta yapılan işleri yarım bırakmadan, daha büyük hedeflere koşmaya söz mü Trabzon? Örgütçüsüyle, mandacısıyla, tefecisiyle bunları sandığa gömüyor musun Trabzon?

'SEÇİMİ ALAMAZSAK EVLATLARIMIZIN ELİ YAKAMIZDA OLUR'

14 Mayıs'ta çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyor muyuz Trabzon. Trabzon, 14 Mayıs'ta yol devam diyor muyuz? Bunun için seçim gününe kadar kapı kapı dolaşmamız gerekiyor. Seçim gününe kadar sandıkta kullanacağı oy konusunda tereddütü olan komşunuzu, yakınınızı bulacaksınız, bizim ona en kalbi selamımızı söyleyeceksiniz ve 14 Mayıs'ta destek sözü alacaksınız. Bizim için aslolan kazanılmadık gönül bırakmamaktır. Gençler, eğer bunu yapmaz seçimde bir kazaya yol açarsak, evlatlarımızın eli bir ömür boyu yakamızda olur.

'ÖZDEMİR BAYRAKTAR ARSA DAHİ KABUL ETMEDİ'

"Ülkemizin iftihar vesilesi projelerine, hemşeriniz Bayraktar ailesine bunlar saldırıyor mu? Güya ben onlara krediler vermişim. Bay bay Kemal eğer yüreğin el veriyorsa, gerçekten zerre kadar yüreğin varsa Bayraktar grubuna Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti hükümetinin verdiği bir kuruş yoktur. Sıkıyorsa çık açıkla. Allah rahmet eylesin Özdemir Bayraktar bey, zaten bırakın devletten kredi almayı arsa dahi kabul etmedi. Bunlar böyle, yalan bunlarda ganimet ama hesabını ödeyecekler."

'MAKASLAR KORDELEYİ KESENLERDE KALACAK'

Erdoğan daha sonra Zigana Tüneli açılışında kurdele kesimine geçti. Erdoğan'ın bu esnada "Kordeleler kesilecek. Makaslar kordeleyi kesenlerin kendisinde kalacak" sözleri dikkat çekti.

TRT HABER İLE ORTAK MİTİNG NE ANLAMA GELİYOR?

TRT, 14 Mayıs seçim döneminde en çok Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın video ve sööylemlerine yer vermesiyle tepki topluyor.

Kamu yayıncısı TRT Haber'de Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın mitinglerine yer verilen canlı yayın sürelerinde 85 katlık fark var.

ERDOĞAN'A 32 SAAT, KILIÇDAROĞLU'NA 32 DAKİKA

RTÜK üyelerinin belirlemelerine göre; 1 Nisan-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Haber kanalında 32 saat 42 dakika 47 saniye süreyle canlı yayında yer aldı.

Aynı dönemde Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye ise TRT Haber, 25 saat 27 dakika 40 saniye canlı yayında yer verdi.

İttifaktaki diğer partilerle birlikte Cumhur İttifakı, TRT Haber'de toplamda 59 saat 11 dakika 6 saniye canlı yayında kaldı.

Buna karşın, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na TRT Haber’in bir ayda ayırdığı süre ise yalnızca 32 dakika 23 saniye. Millet İttifakı’nın ortaklarından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e 10 dakika 35 saniye canlı yayında sesini duyurdu. Millet İttifakı toplamda yalnızca 42 dakika 58 saniye TRT Haber ekranlarında görülebildi.

'TRT HALKIN DEĞİL AKP’NİN KANALI'

Konuya ilişkin değerlendirme yapan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, “Tablo, kamu yayıncısı niteliği olan ve 85 milyon yurttaşın vergileriyle yayın hayatını sürdüren TRT, Türkiye’nin ve halkın değil apaçık AKP’nin propaganda aracına dönüştüğü ortaya koymaktadır. Hatta öyle ki, TRT iktidar partisinin ve onun cumhurbaşkanı adayının seçim kampanyasını yürütmekle görevli PR şirketi gibi hareket ediyor” demişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar